Lék proti stárnutí mozku? Bilingvismus

Zdraví
2. 6. 2014 15:50
Ovládání cizích jazyků představuje ve stáří velkou výhodu. Mimo jiné zlepšuje čtenářské schopnosti a oddaluje stárnutí mozku (ilustrační foto).
Ovládání cizích jazyků představuje ve stáří velkou výhodu. Mimo jiné zlepšuje čtenářské schopnosti a oddaluje stárnutí mozku (ilustrační foto).

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem... Možná by se slušelo tohle přísloví trochu poupravit na "Kolik jazyků umíš, tolikrát si oddálíš demenci." Vědci totiž konstatovali, že bilingvismus neboli dvojjazyčnost má ve stáří pozitivní vliv na myšlenkové schopnosti.

Jedincům, kteří mluví dvěma nebo více jazyky, i když se je učili až v dospělosti, údajně pomaleji stárne mozek a dochází u nich k pozdějšímu nástupu demence. Otázkou zůstává, jestli je na tom mozek bilingválních lidí lépe díky procesu učení jazyků, nebo se více jazyků naučí ti, pro něž je to vzhledem k jejich kognitivním schopnostem jednodušší.

"Naše studie se jako první zabývá tím, zda má výuka druhého jazyka dopad na pozdější aktivitu mozku, a sleduje přitom inteligenci vybraných jedinců v dětství," popisuje pro vědecký magazín Annals of Neurology doktor Thomas Bak z Edinburghské univerzity. Studie se zúčastnilo přes osm stovek lidí narozených v roce 1936. Ve svých jedenácti letech prošli inteligenčním testem, který se zopakoval v současnosti, kdy jim bylo přes sedmdesát let. Více než 260 dotazovaných potvrdilo, že ovládají přinejmenším ještě jeden jiný jazyk než angličtinu. Většina z nich se ho přitom naučila do svých osmnácti.

Předčili očekávání

Výsledky ukázaly, že lidé ovládající více jazyků měli lepší výsledky v inteligenčních testech, než by se od nich očekávalo, a vynikali nad ostatními. Navíc byli úspěšnější ve čtenářských schopnostech. Zajímavé je, že nebyl rozdíl v tom, zda se jazyk začali učit v nízkém nebo vyšším věku.

"Bilingvismus zvyšuje mentální flexibilitu, poskytuje informační rozmanitost a povzbuzuje verbální inteligenci. Myšlenkové schopnosti lidí ovládajících více jazyků jsou rozmanitější a výjimkou není ani divergentní myšlení, díky němuž takoví jedinci vidí více řešení daného problému," potvrzují Ron Crosby a Randy Prescod ze Shotoku University, kteří provedli analýzu dostupných studií o vlivu bilingvismu.

Autor: Markéta BajerováFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ