Choroba
Lidí s alzheimerem přibývá, péči nabízejí speciální centra
19.11.2013 08:06 Původní zpráva
Alzheimerovou chorobou trpí 135 tisíc Čechů a ve zdravotnických a sociálních zařízeních se léčí sotva každý desátý. Tři čtvrtiny nemocných jsou v péči rodin. Alternativou je Alzheimercentrum - některé z pěti soukromých zařízení, jež se jako jediná u nás věnují primárně péči o pacienty s tímto neurodegenerativním onemocněním mozku.
Alzheimerova choroba je celosvětově čtvrtou až pátou příčinou úmrtí. Každý, kdo se stará o osobu takto postiženou, moc dobře ví, jak náročná a vyčerpávající péče je. V určité fázi už situace začíná být neúnosná a domácí péče nezvladatelná. "Pacienta je nutné hlídat nonstop. Stačí chvilka nepozornosti a babičku či dědečka najdete mimo obydlí. Jejich potomci proto často musí snížit svůj pracovní úvazek na polovinu nebo dát dokonce výpověď v zaměstnání," popisuje situaci lékař Slavomír Pietrucha, odborník na Alzheimerovu chorobu. Na řadu pak mnohdy přicházejí různá sociální zařízení, kde se nestarají pouze o jedince trpící demencí, ale i další pacienty.
Specializovaná centra
Více než vhodnou alternativou je v tomto případě Alzheimercentrum - některé z pěti soukromých zařízení, jež se jako jediná specializují na kompletní péči o klienty s touto diagnózou. "Často k nám chodí příbuzní, kteří se rozhodnou hledat pomoc, ale vyčítají si to. Myslí si, že dělají něco špatně, ale tak to vůbec není. Vysvětlujeme jim, že pro svého příbuzného dělají to nejlepší, co mohou. Situaci už prostě nejde zvládnout a klienti potřebují pomoct úplně se vším. Je lepší, když se s nimi aktivně pracuje, místo aby leželi na posteli nebo byli nějak omezováni," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ spoluzakladatel skupiny Alzheimercentrum Aleš Kulich.
Každodenní odborný dohled a využívání léčebných technik, jako je třeba bazální stimulace či reminiscenční terapie, jsou součástí činnosti jednotlivých center. O běh zařízení se starají ošetřovatelky, zdravotní sestry, ergoterapeuti a lékaři, kteří sem ambulantně docházejí. Ve všech centrech je dohromady šest set lůžek a 450 zaměstnanců. Největší je Alzheimercentrum v Průhonicích, menší pak na zámku ve Filipově, v Louckém Mlýně, Zlosyni a Písku.
Cena za pobyt zahrnuje ubytování, stravu, neustálou péči personálu, úklid, osobní prádlo a hygienické pomůcky. "Se vším všudy se cena pohybuje mezi patnácti až čtyřiadvaceti tisíci korun za měsíc v závislosti na místě. Když si spočítáte, co vše je zde započítáno a že má každý klient vysoce individuální neustálou péči, je to velmi levné," konstatuje Kulich.
Radosti i strasti"Kromě takřka rodinného přístupu, který máme se svými klienty, má na ně pozitivní
terapeutický účinek i kontakt s domácími zvířaty. Rodiny k nám vozí své blízké často ve velmi špatném zdravotním i psychickém stavu. Díky každodenní práci se nám je ale daří vracet do života," říká ředitelka sítě center Jaroslava Jůzová. Nechybí ani tzv. nekonečné cestičky (lze po nich chodit dokola, aniž pacient zabloudí), malá zoo, kadeřnický koutek, lázeň s masážním zařízením nebo dětské hřiště pro návštěvníky.
Na zahradě najdete také nefunkční autobusovou zastávku, na niž chodí klienti čekat, když touží po cestě domů nebo "do práce". Po chvíli na plánovanou trasu zapomenou a vracejí se zpět do zařízení. Chodby jsou ozdobené výtvory klientů a rozléhají se jimi tóny opery. Všichni lidé, i ty nejtěžší případy, se účastní dění, aby nečinně nepobývali ve svém pokoji. Jeden z pacientů byl kdysi ochráncem velmi důležitého politika a je dokonce natolik aktivní, že přespává u výtahu a hlídá. Personál ho při tom nechává a jeho snahy podporuje.
Pobyt zde má ale i své stinné stránky. Mnohdy sem přicházejí pacienti v poměrně mladém věku, kteří ještě před pár měsíci byli úspěšní v zaměstnání. "Nejmladšímu pacientovi ve skupině je 41 let. Progrese nemoci může být velmi rychlá," potvrzuje smutnou skutečnost Kulich.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.