Kilogram týdně
Málo spíte? Ztloustnete, varují odborníci
03.07.2013 14:45 Původní zpráva
Rozsáhlý výzkum vlivu spánku na nárůst hmotnosti provedli američtí vědci z Pensylvánské univerzity. Potvrdili jím předchozí závěry, že nedostatečný spánek vede často k nabírání na váze. Čím méně totiž spíme, tím více kalorií po probuzení podle vědců konzumujeme. Rozdíly jsou patrné především u Afroameričanů.
Studie se zúčastnily přes dvě stovky zdravých lidí od 22 do 50 let. Jedinci, kteří se odebrali na lože až ve čtyři hodiny ráno a vzbudili se o pouhé čtyři hodiny později, pak dopoledne zkonzumovali 550 kalorií. Tento příjem pocházel nejčastěji z tuků a byl značně vyšší, než by tělo skutečně potřebovalo. Výsledek byl alarmující - po pouhých pěti podobně strávených dnech bez dostatečného spánku zkoumaní lidé přibrali průměrně až jeden kilogram.
"Účastníci výzkumu mohli jíst, kolik chtěli a kdy chtěli. Množství snědeného jídla se však nelišilo od porcí, které jedli běžně. Pro kontrolu jsme měli ještě skupinu dobrovolníků s normálním spánkovým režimem. Lidé bez dostatečného odpočinku však jedli častěji během dne a pozdě v noci," vysvětlila serveru NBC vedoucí studie Andrea Spaethová.
Jiná rasa, jiná váha
Zajímavě ze studie vyšli Afroameričané, kteří byli vůči spánkové deprivaci zranitelnější. Během zkoumání totiž přibrali dokonce 1,7 kilogramu. Následovali je Afroameričanky a běloši s jedním kilogramem. Ženy bílé barvy pleti přibraly "pouhých" 0,3 kilogramu. "Jde o první výzkumný důkaz takovéto rozdílnosti mezi rasami. Potvrzuje to větší ovlivnitelnost Afroameričanů nedostatkem spánku, o níž píše i epidemiologická literatura," konstatoval vedoucí spánkové laboratoře v Coloradu Kenneth Wright.
Ten ve svém dřívějším experimentu přišel se zajímavým odhalením, že ačkoli spánkově deprivovaní lidé jedli více, hormony omezující příjem potravy (leptin a ghrelin) u nich byly v normě. Spaethová vidí vysvětlení v evoluční adaptaci, kdy nás biologické mechanismy podněcují přijímat více energie, zatímco jsme vzhůru a sháníme potravu. Moderní člověk ale nemusí přes den lovit, aby se uživil, jako tomu bylo dříve. "Zdraví škodlivá je i práce na směny. Ve dne, kdy bychom měli jíst a být aktivní, spíme a naopak," doplňuje Wright, který vidí vysvětlení jinde. Podle něj je při únavě mj. oslabena naše vůle a mozek vyžaduje odměnu v podobě něčeho dobrého na zub.
Nejen obezita
Souvislost mezi nedostatkem spánku a přibýváním na váze potvrdila TÝDNU i profesorka Soňa Nevšímalová ze spánkové laboratoře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Existuje mnoho ovlivňujících faktorů a nelze to jednoznačně vysvětlit. Nedostatek spánku, tedy pod čtyři nebo pět hodin, je spojen s rizikem mrtvice, cukrovky, nádorového růstu, obezitou a jinými problémy. Na přednášce o výzkumu jednoho brazilského profesora jsem se dozvěděla i to, že člověk za jednu noc kvalitního spánku zhubne o 30 deka," vysvětlila lékařka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.