Britští vědci z univerzity v Cambridge údajně odhalili, jak náš imunitní systém reaguje na kočičí alergen a postarali se tak o zajímavý přínos preventivní medicíně. Budou výsledky studie uveřejněné v britském Journal of Immunology znamenat konec kýchání a slzení?
Nejčastějším nepřítelem je pro alergiky na kočky protein Fel d 1. Britští vědci přišli na to, že funguje přes stejné receptory jako alergen Dez p 1 obsažený v prachových roztočích. Na základě studie jejich působení a koreceptorů pak určili důležité zákonitosti a odhalili fungování Fel d 1.
"Přišli jsme na to, jak kočičí alergenní proteiny spouštějí buňky imunitního systému. Tento mechanismus se používá při výrobě léků určených k léčbě jiných problémů, jako je např. sepse, tudíž by mohl pomoci i v odbourávání příznaků kočičí alergie a její prevenci," vysvětlila Bryantová.
Přínos pro alergiky
"Jde o velký pokrok kupředu v pochopení, jak kočičí alergen funguje," ocenila výsledky studie britská charita podporující jedince trpící alergií Allergy UK. Vědci pod vedením Clare Bryantové podle BBC zkoumali částečky kočičí kůže a v nich obsažené proteiny známé jako nejběžnější kočičí alergeny. Za přítomnosti běžného bakteriálního toxinu kočičí alergen v těle aktivuje speciální reakce. To způsobuje velkou alergickou odezvu imunitního systému v podobě kýchání, rýmy, slzících očí atd. Tělo se tak možnému nebezpečí, a místo aby reagovalo na bakterie či viry, plete si je s alergeny. Odborníci věděli, že nejčastějšími kočičími alergeny jsou proteiny, ale doposud nepřišli na to, proč tyto reakce způsobují určité druhy a jiné ne.
Navíc je složité se kočičího alergenu zbavit, je prostě všude. "Jde o ´lepivou´ molekulu, která se přenáší do každé budovy na našich botách a oblečení. Doma je na zdech nebo na stropě. Kočky se nám tam zkrátka usadí i na několik let po jejich smrti. Nové informace odhalující specifickou interakci receptorů imunitního systému by mohly vydláždit cestu nejen k léčbě přetrvávajících komplikací spojených s alergií na kočky, ale také na psy a prach," potvrzuje Maureen Jenkins z klinického oddělení Allergy UK.
Kočky a psy si jsou podobní
Výzkum navíc prokázal, že psí alergen Can f 6 je v mnohém také podobný tomu kočičímu a vědci navrhují jeho zařazení do stejné skupiny imunomodulačních proteinů. Ty zvyšují přirozenou reaktivitu obranného systému a zhoršují přecitlivělost dýchacích cest u onemocnění jako je astma.
Alergie na kočky je nejčastějším druhem alergie na domácí mazlíčky. Všeobecně mezi lidmi panuje mýtus, že nepříjemné reakce vyvolává srst zvířete, což není pravda - problém je především v kůži a slinách. Příznaky se u někoho mohou objevit okamžitě nebo až dvanáct hodin po vystavení alergenům. Alergie na kočky postihuje podle studie uveřejněné letos na kanadském NewsWire až 30 procent dospělých a ještě více dětí, její výskyt se přitom zvyšuje. Léčit se dá imunoterapií nebo podáváním antihistaminik, kortikosteroidů a kromonů. |