Stále více párů nemůže počít dítě přirozenou cestou, vina je přitom stejnou měrou na straně mužů i žen - spermie si s vajíčky příliš nezadají. Některé ženy navíc vyhledávají pomoc lékařů pozdě a nemají příliš šancí si dítě pořídit ani pomocí umělého oplodnění. Po čtyřicítce se úspěšnost zákroku zmenšuje až o desítky procent.
"Nejčastěji k nám přicházejí ženy, kterým je kolem 38 let. Nelze říct, že je problém častěji v ženách než mužích, je to zhruba nastejno. Asi ve třiceti procentech případů je ale příčina u obou partnerů najednou - muži např. nemají dobré výsledky ze spermiogramu a ženy zase mohou trpět neprůchodností vejcovodů apod.," vysvětlila serveru TÝDEN.CZ lékařka Hana Višňová z kliniky asistované reprodukce IVF CUBE.
Problém se zhoršuje s věkem, vajíček každý měsíc ubývá a mnohdy ženy vyhledávají pomoc specializovaných center pozdě - biologické hodiny zkrátka neošálí a kromě šance na přirozené otěhotnění klesá i úspěšnost umělého oplodnění. Například ve věku 43 let je šance, že se oplodnění za pomoci lékařů podaří, pouze dvacetiprocentní a toto číslo se velmi rychle zmenšuje.
"Přestože se plodnost v České republice zhoršuje, mnozí lidé stále berou schopnost početí jako samozřejmost. Chceme proto na Národní den neplodnosti upozornit co nejužitečnějším způsobem," dodává lékařka. Muži se podle lékařů potýkají především s nekvalitními spermiemi - jsou pomalejší, často nemají požadovaný tvar.
Česko si každý rok 6. června připomíná během Národního dne neplodnosti komplikace spojené s neplodností a upozorňuje na možnou pomoc partnerům, kterým se ze zdravotních důvodů nedaří potomka přirozenou cestou počít. Loni se tento problém týkal patnácti procent českých párů a jejich počet za poslední léta stoupá. Na vině jsou fyzické důvody i touha po kariéře a zabezpečení.