Srdcerváči
Neobvyklá kampaň pomáhá postiženým
01.10.2013 10:00
Irena Dančiová se narodila v roce 1964 v Bruntále, kde dokončila gymnázium. Poté začala studovat jazyky, ale v uzavření zkoušky jí začala bránit překážka, která jí zásadně ovlivnila život. Paranoidní schizofrenie. Ve chvíli, kdy se u ní nemoc rozvinula, se ale nevzdávala a našla si místo referentky. Po listopadu 1989 se však situace změnila a následovalo období putování po psychiatrických léčebnách. Nakonec byla zbavena svéprávnosti a ocitla se v ústavu pro mentálně postižené ženy u Krnova. Svůj boj ale nevzdala.
V roce 2005 získala Irena Dančiová způsobilost k právním úkonům i samostatné bydlení. Podobných příběhů je více a spojuje je projekt Srdcerváči, který postiženým pomáhá se začleněním do společnosti. Baví vás sport a chtěli byste mít fotbalový míč Petra Čecha či tričko podepsané Usainem Boltem? Nebo byste raději popili sklenku vína s ekonomem Tomášem Sedláčkem? Všechny tyto dárky je možné získat v ojedinělé nabídce, jejímž prostřednictvím mohou lidé podpořit zaměstnávání zdravotně postižených lidí, jichž v Česku žijí stovky tisíc.
Uvedená fundraisingová kampaň organizovaná Nadačním fondem pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením běží do 10. října, ale je možné pomáhat i později. V rámci projektu se pět vybraných osob snaží svými příběhy a aktivitami oslovit veřejnost a dokázat jí, že jsou také schopni se na trhu práce uplatnit. Zároveň získávají od různých firem a institucí zajímavé dárky a zážitky, které nabízejí k dražbě na portálu Aukro. Výtěžek projektu pak bude odborná komise rozdělovat v grantovém řízení mezi zájemce o vytvoření nových pracovních míst pro osoby s hendikepem a na rozvoj jejich podnikatelských plánů.
"V roce 2012 podle Českého statistického úřadu z 896 460 osob s postižením pracovalo jen 489 005. A Srdcerváči to chtějí změnit," říká ředitelka fondu Hana Potměšilová. Získávání finančních prostředků ale není jediným cílem projektu. Je třeba především přesvědčit lidi o tom, že jsou postižení schopni plnohodnotně pracovat, a zbořit tak mýty, které ve společnosti panují. V tom je také podporují známé osobnosti, mezi ambasadory projektu patří například návrhář Osmany Laffita, badmintonista Petr Koukal, umělec Petr Nikl, hudebník Milan Cais a další.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.