Nikotinové náplasti mohou prý zlepšovat paměť

Zdraví
11. 1. 2012 15:10
Místo odvykání může náplast pomoci při demenci.
Místo odvykání může náplast pomoci při demenci.

Nikotinové náplasti a žvýkačky nemají na snadnější léčbu závislosti na cigaretách vliv. Mohou ale pomoci lidem, kteří začínají mít problémy s pamětí. Upozornila na to studie Harvardovy univerzity a odborného časopisu Neurology.

Pokud lidé chtějí přestat kouřit, nikotinové žvýkačky ani náplasti jim cestu výrazněji neusnadní. Podle dlouhodobé studie Harvardovy univerzity, která vznikala několik let, mají sice tyto náhražky pozitivní efekt na psychiku pacientů, kteří si více věří, ale při procesu odvykání nehrají téměř žádnou roli.

Podle odborníků z Harvard´s Center for Global Tobacco Control a lékařů z odvykacích jednotek to není překvapivé zjištění. Tyto poznatky však mohou vyvolat diskusi, zda nikotinové doplňky doporučovat. "Podle mých zkušeností elektronické cigarety stejně jako žvýkačky či náplasti v praxi nefungují. Důležité je, zda pacient chce skutečně přestat," řekla před časem on-line deníku TÝDEN.CZ Eva Králíková ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Nemůžete si vzpomenout? Nalepte si náplast

Se stejným závěrem přišla na přelomu roku Kalifornská univerzita a vědci z Massachusetts University, kteří zkoumali procento úspěšnosti při odvykání u lidí, kteří užívali doplňky, a pacientů, kteří se rozhodli přestat s cigaretami na vlastní pěst.

K překvapení lékařů však nikotinové doplňky možná pomáhají v jiném oboru než při léčbě závislosti. Psychiatr Paul Newhouse z amerického Center for Cognitive Medicine zjistil, že nikotin prý podporuje paměť u starších ročníků. "Je to jasný vzkaz pro lidi, kteří začínají mít problémy s pamětí," tvrdí Newhouse na serveru msnbc.com.

Jen v Česku přitom trpí demencí kolem půl milionu lidí, kteří mají kvůli nemoci snížené schopnosti, trápí je paměť a nemohou se dobře soustředit. Problém způsobuje špatný přenos informací mezi buňkami, což dokáže nikotin údajně částečně kompenzovat. "Je nutné si uvědomit, že nikotin zlepšuje pouze symptomy, ale rozhodně neodstraňuje příčinu nemoci. Neléčí, ale zlepšuje aktuální stav kognitivních funkcí," dodává Newhouse.

Vědci nikotinové doplňky testovali u lidí starších 55 let po dobu jednoho roku užívání. Za sledované období se u lidí, kteří náplast používali, objevilo zlepšení o 46 procent. U druhé poloviny pacientů, kteří paměť nestimulovali, se objevilo zhoršení schopností o celou čtvrtinu. "Je nutné si ale uvědomit, že nikotin je návykový a člověk si může i na náplast vytvořit závislost," dodává psychiatr.

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ