Pětina těhotných Češek má poruchu štítné žlázy

Zdraví
22. 1. 2013 08:15
Neléčené poruchy štítné žlázy mohou přímo ohrozit nenarozené dítě (ilustrační foto).
Neléčené poruchy štítné žlázy mohou přímo ohrozit nenarozené dítě (ilustrační foto).

Pětina těhotných Češek má kvůli nedostatku jodu poruchu štítné žlázy, ukázal dvouletý výzkum endokrinologů hrazený Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.  Porucha štítné žlázy může ohrozit nenarozené dítě. Vyšetření, které by tento zdravotní problém odhalilo, stojí pár stokorun, ale české pojišťovny ho v současné době nehradí. Uvedla to Mladá fronta Dnes.

Během výzkumu se podařilo vyšetřit přes tři tisíce těhotných Češek. "Ukázalo se, že celých 19 procent žen by se mělo léčit se štítnou žlázou a 3,3 procenta z nich dokonce přímo ohrožovaly život a vývoj svého nenarozeného dítěte, a musely se proto začít okamžitě léčit," píše MF Dnes.

Nedostatek jodu a z toho plynoucí snížená funkce štítné žlázy bývají jednou z příčin, že ženy nemohou otěhotnět. A když už otěhotní, dítě se hůř vyvíjí a hrozí, že je žena nedonosí. Kvůli tomuto problému se také rodí děti s nižší inteligencí.

Česká endokrinologická společnost usiluje o to, aby ženy s poruchou štítné žlázy byly odhaleny včas a léčeny. "Projednávali jsme to samozřejmě s pojišťovnami, ideální by bylo, kdyby se hradil v rámci základních těhotenských vyšetření i tento test na štítnou žlázu.

Jenže ve zdravotnictví je to momentálně prostě tak, že nejsou peníze," cituje list endokrinoložku Zdeňku Límanovou. Podle ní nezbývá než doporučit všem ženám v těhotenství, aby do sebe dostaly jod. Což je možné jednak díky mořským produktům nebo díky tabletkám.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ