Od černobylské jaderné katastrofy uteklo již 28 let, ale její účinky se stále projevují, dokonce až v Německu - v podobě radioaktivních divočáků. Divoká prasata, která se toulají po saských lesích, kde jsou lovena pro své maso, mohou být pro konzumenty velkým nebezpečím, varuje britský deník The Telegraph. Radioaktivní divočáci byli v minulosti zachyceni i v Česku.
Testy saské vlády údajně prokázaly, že více než třetina místních divokých prasat vyzařuje tak vysokou úroveň radiace, že nejsou vhodné ke konzumaci. U téměř 300 z 752 testovaných štětináčů kontrola zjistila hodnoty radiace vyšší, než je povolený limit, uvádí The Telegraph.
I přesto, že Sasko leží přes 1100 kilometrů od Černobylu, vítr a déšť zanesly radioaktivitu nejen tam, ale ještě dále: kontaminace půdy byla zjištěna až ve Francii. Divoká prasata jsou přitom zasažena proto, že jejich potrava, jako jsou houby, je radioaktivní. I samotné houby z postižených oblastí jsou považovány za nevhodné ke konzumaci nejen pro divoká prasata, ale především i pro lidi.
Problém s radioaktivními divočáky v Německu nejspíš nebude mít brzký konec. Podle úrovně kontaminace odborníci předpokládají, že to může být otázkou dalších alespoň 50 let. Šéf Saské státní lovecké asociace Steffen Richter nevidí situaci ale úplně černě: "Další zvěř jako srnci a srny postiženy nejsou," zdůraznil pro německý Bild.
Radioaktivní divočáci byli v minulosti zachyceni i v Česku. Značné množství nebezpečného cesia bylo zjištěno například v mase šumavských divokých prasat, která s oblibou požírají kontaminované podzemní houby. Vysoké procento zasažených zvířat bylo zaregistrováno v západním cípu Šumavy, kde se po ukrajinské havárii vypršel radioaktivní mrak.
Letos v rozhraní od ledna do června bylo na Novohradsku uloveno 20 divočáků, z toho u 10 byly naměřeny nadlimitní hodnoty radioaktivity v průměrné hodnotě 3816,59 Bq/kg. Na Šumavě se nadlimitní radioaktivita prokázala u všech čtyř ulovených kusů a to v průměrné hodnotě 1878,59 Bq/kg.
V rámci mimořádné kontrolní akce Státní veterinární správy (SVS) v prosinci 2012, provedla Krajská veterinární správa SVS pro Jihočeský kraj (KVS) monitoring radioaktivity u ulovených divočáků. Výsledkem této akce bylo potvrzení 29 nepřekročených vzorků masa nad limit z celkového počtu 32. U třech vzorků, přesahujících stanovený limit se jednalo o dvě navzájem sousedící honitby v okrese České Budějovice, v lokalitě Novohradských hor. Třetí radioaktivní divočák pocházel z lokality Národního parku Šumava.
Během této mimořádné kontroly byly vymezeny dvě lokality opakovaným průkazem nadlimitních hodnot radioaktivity u divočáků. Jedná se o lesy ve vyšších nadmořských výškách v Novohradských horách a souvislém lesním pásmu NP Šumava. Informace poskytl on-line deníku Týden.cz ředitel KVS František Kouba.