Počítačové hry pomáhají léčit tupozrakost

Zdraví
14. 11. 2011 13:53
Hraní počítačových her může mít prý i svá pozitiva. Věříte? (ilustrační foto)
Hraní počítačových her může mít prý i svá pozitiva. Věříte? (ilustrační foto)

Akční videohry na lékařský předpis? Sen mnoha teenagerů se brzy může stát realitou. Terapie využívající hraní počítačových her zlepšila ostrost vidění u tupozrakých dětí od deseti do osmnácti let. Ještě donedávna se přitom předpokládalo, že v takovém věku už je postižení téměř neléčitelné.

Dospívající trpící tupozrakostí, kteří hráli akční počítačové střílečky nebo soutěžili v automobilových závodech, podle zjištění indických oftalmologů dosáhli po jednom roce významných zlepšení v rozeznávání ostrosti a kontrastu. Lékaři své závěry prezentovali na výročním setkání v americkém Orlandu, o výzkumech informoval časopis New Scientist. S podobnými závěry přišli nedávno i vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley. Ještě lepších výsledků se pak podle nich dá dosáhnout v kombinaci videoher s klasickými postupy.

K tupozrakosti dochází v raném dětství. Mezi okem a mozkem se nevytvoří optimální spojení a zrakové centrum mozku nezpracovává informace přicházející z nemocného oka. Léčba spočívá v pravidelném provádění speciálních cviků nebo v zakrývání zdravého oka páskou.

Nudné změnit v zábavné

Náruživí hráči mívají neobvykle vyvinuté vizuální schopnosti a právě odsud vzešel nápad na využití počítačových her pro léčbu zrakových dysfunkcí. Následné studie pak potvrdily, že akční hry zlepšují vidění i u zdravých lidí.

Hraní počítačových her může mít prý i svá pozitiva. Věříte? (ilustrační foto) Odborníci z univerzit v New Yorku a Tel Avivu teď se pracují na tom, aby spojili účinnou, ale poněkud nudnou klasickou léčbu se zábavným stylem počítačových her. Na obrazovce budou různě kontrastní šedivé skvrny. "Pokud se je nepodaří sestřelit, změní se v monstra, s nimiž to bude ještě složitější," uvádějí vědci.

Na využitelnost počítačových her při léčbě různých zrakových onemocnění upozorňuje již několik let i Daphne Bavelierová z University of Rochester. Různé studie zkoumaly také možnosti používání počítačových her při dětské hyperaktivitě, sociálních fóbiích či psychických problémech vojáků.

Autor: -jas- Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ