Přispívá k alzheimeru hygiena? Ano, tvrdí studie

Zdraví
6. 9. 2013 18:00
Alzheimerova choroba trápí 135 tisíc Čechů (ilustrační foto).
Alzheimerova choroba trápí 135 tisíc Čechů (ilustrační foto).

Stařecká demence a s ní spojená Alzheimerova choroba se údajně častěji vyskytují ve vyspělejších zemích s přísnějšími hygienickými podmínkami, odhalili podle deníku Telegraph vědci z Cambridge. Nově by se tak ukázalo, že nedostatek kontaktu s bakteriemi, viry a parazity kromě imunity škodí také našemu mozku.

Studie britských vědců se zaměřila na pacienty s demencí ve 192 státech. V zemích s přístupem k čisté pitné vodě, jako jsou např. Velká Británie či Francie, se překvapivě počet lidí trpících Alzheimerovou chorobou vyšplhal devět procent nad průměr. Oproti tomu v oblastech, kde má jen polovina obyvatel přístup k vodě (Keňa nebo Kambodža) dostáváme čísla mnohem menší. Výsledky tedy naznačují, že hygienické podmínky, infekčnost a urbanizace mají na svědomí až 43procentní rozdíly v počtu nemocných v jednotlivých zemích.

"Hygienická hypotéza říká, že nedostatek expozice infekčním činitelům, parazitům a různým mikroorganismům utlumuje imunitní systém a vyvolává alergie a různé nemoci, mezi něž podle nás nyní můžeme připsat i Alzheimerovu chorobu. Lze očekávat, že s rozvojem v některých oblastech naroste také výskyt pacientů," uvedla pro magazín Evolution, Medicine and Public Health doktorka Molly Foxová.

Nebojte se bakterií

Přístup k pitné vodě a lepší hygiena, to jsou možná rizikové faktory pro častější výskyt choroby.Buňky známé jako T-lymfocity které jsou zásadní součástí imunitního systému, jsou ovlivněny při nedostatečném kontaktu s činiteli upevňujícími naši imunitu, jakými jsou nečistoty, parazité apod. Tzv. regulační T-lymfocyty jsou spojovány s druhem zánětu často se vyskytujícím v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou. Podle odborníků je proto pro upevnění imunitního systému nutné, abychom se dostávali do styku s mikroorganismy.

"Je vždy těžké připsat příčinnou souvislost jednomu faktoru a tato studie počítá s mnoha dalšími činiteli, jakými jsou např. dieta, vzdělání a další zdravotní stav nemocného," uvedl vedoucí výzkumu James Pickett. V úvahu bral během analýzy dostupných údajů jeho tým také porodnost, průměrnou délku života na jednotlivých územích a věkovou strukturu obyvatelstva.

Přístup k informacím

Ukázalo se také, že v oblastech s nízkým výskytem infekčních chorob, jako jsou Island a Švýcarsko, se objevují případy lidí trpících Alzheimerem o dvanáct procent častěji, než tomu je v Číně či Ghaně. Ke stejným zjištěním se odborníci dopracovali také při srovnání zemědělských oblastí a městského prostředí. Tři čtvrtiny Britů a Australanů žijí v městských zástavbách a choroba se u nich projevuje o deset procent více, než u jejich protějšků z Nepálu a Bangladéše. Studie však nepočítá s tím, že vyspělé země mají lepší informativní systém, obsáhlejší dokumentaci a o pacientech zkrátka vědí více.

Výsledky analýzy a její následné rozšíření by velmi pomohly v určení vlivu životního prostředí a hygienických návyků na vznik neurodegenerativního onemocnění, které postihuje 7,3 milionů Evropanů. V Česku trpí Alzheimerovou chorobou 135 tisíc lidí, a pokud se situace nezmění, jejich počet se do poloviny století zdvojnásobí.

Správný začátek

"Jednu studii nemůžeme považovat za směrodatnou a jistě proběhnou další zkoumání, ale obecně si myslím, že to pravda je. Výzkumy se v posledních letech soustředily na mozek jako takový a opomíjely se i jiné rizikové faktory. Ke stárnutí také dochází v důsledku chronického zánětu, který souvisí s imunitním systémem. Pozornost vědy tímto směrem je tedy asi správná. Dále se ukazují i souvislosti s diabetem, metabolismem apod., celkový pohled na faktory ovlivňující Alzheimerovu chorobu je potřebný," okomentovala studii pro on-line deník TÝDEN.CZ ředitelka Gerontologického centra a spoluzakladatelka České alzheimerovské společnosti Iva Holmerová.

A jak se chorobě vyhnout nebo ji alespoň oddálit? Podle Holmerové je třeba se věnovat pohybovým a duševním aktivitám a konzumovat čerstvou stravu s dostatkem vitamínů a mikronutrientů. Potřebné látky získané v tabletce proti výskytu Alzheimerovy choroby nepomáhají, zatímco u jejich přirozených zdrojů tomu je naopak.

Autor: Markéta BajerováFoto: ČTK , Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Co s nadýmáním, plynatostí, pocitem plnosti či mírnými křečemi v břiše?

Zdraví
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ