Nedávno jsme vás informovali o tom, jak čtyřnozí miláčci dokážou vyčmuchat rakovinu a mnohdy tak zachránit život svým pánům. Psi však dokážou rozpoznat i jiná nebezpečná onemocnění. Své o tom ví irská tříletá holčička Brianna Lynchová, kterou od jejích tří měsíců hlídá německá doga Charlie. Pes dokáže u dítěte předvídat epileptický záchvat dřív, než přijde, a upozornit na nebezpečí její rodiče.
Charlie vycítí, když se blíží záchvat, a začne Briannu obcházet dokola. Když k záchvatu potom dojde, snaží se dítě přidržet u zdi, aby mu zabránil v nepříjemném pádu, píše zpravodajský server BBC. "Charlie pozná blížící se záchvat asi 15 až 20 minut dopředu. Začne panikařit a vypadá to, jako by do dcerky narážel," popisuje matka Arabella Scanlanová.
Rodiče se nejprve chování zvířete obávali a přemýšleli, zda by nebylo lepší psa dát někomu jinému, aby Brianně neublížil. Domácí mazlíček se však prý osvědčil doslova jako nejlepší přítel dívky a nikdy jí svou mohutností neublížil. Během každého návalu epilepsie pes svou chráněnku hlídá, dokud nepřijede pomoc, píše BBC.
Malý záchvat šťouchnutí, velký olíznutíStejnou zkušenost má i třiačtyřicetiletá Tony Brown-Griffinová z Velké Británie. Pacientka je slepá a ještě ke všemu trpí velmi silnou epilepsií, mívá několik záchvatů týdně. Se zvládáním této omezující choroby jí pomáhá tříletá labradorka Hetty. V Británii existuje organizace Support Dogs, která ženě poskytnutím jednoho ze svých psů trénovaných přímo pro pacienty s cukrovkou, epilepsií a autismem pomohla.
Metoda, kterou chytrá Hetty používá, aby svou paničku upozornila na přicházející záchvat, je více než sofistikovaná. "Když se schyluje k nejhoršímu, Hetty mě čumákem šťouchne do levé ruky. V případě velkého záchvatu mě začne intenzivně oblizovat, u malého záchvatu mě olízne pouze třikrát a podá mi packu," popisuje neuvěřitelné souznění se svou fenkou. Tony se nakonec stala ředitelkou charitativní organizace podporující Support Dogs. Hetty paničku upozorní přesně 42 minut před záchvatem a poskytne jí tak prostor k tomu, aby se na něj připravila. Za své obdivuhodné výkony si v dubnu fenka vysloužila ocenění British Animal Honours Award.
Čekání na vědecký důkaz
Organizace zabývající se speciálním výcvikem asistenčních psů pro osoby s epilepsií vznikají od devadesátých let i ve Spojených státech. Zatím sice neexistuje žádný vědecký důkaz, že by psi měli schopnost vyčmuchat epileptický záchvat a vysvětlení tohoto jevu je zatím hudbou budoucnosti, ale zkušenosti tisíců lidí po celém světě tuto skutečnost potvrzují. V roce 2003 se však v magazínu Seizure, European Journal of Epilepsy objevila studie, která tvrdí, že někteří psi mají schopnost upozornit na epileptické záchvaty a reagovat na ně.
Doktorka Claire Guestová, která vede výcvik psů odhalujících vážné choroby, prospěšné schopnosti psů potvrzuje. Podle ní psi mohou cítit chemické změny v těle, když nemoc probíhá. Navíc mají v paměti uložený pach svých majitelů, a pokud dojde ke změnám, okamžitě to poznají kvůli svému dobře vyvinutému čichu. Možná také dokážou zaregistrovat vizuální signály. Podobné schopnosti má nejlepší přítel člověka i ve spojitosti s detekováním nízké hladiny cukru v krvi či výskytu některých druhů rakoviny u lidí. V Česku se bohužel psi k podobným účelům zatím nepoužívají.