Sílit a hubnout s rozumem
Šest nejčastějších chyb při cvičení
03.01.2012 15:20
Cvičení věnujete několik hodin týdně - a výsledky nejsou vidět? Odborník na fitness Shin Othake radí, čemu se vyhnout, aby hodiny strávené cvičením nebyly jen marně vynaloženým úsilím.
1. Oddělené cviky
Provádění pouze některých cviků odděleně podle Othakea požadované výsledky nepřinese. Cviky zaměřené jen na některé svaly (například zvedání činek pro posílení bicepsů) nestimulují dostatek svalových vláken. Ideální jsou takové, které zaměstnávají co nejvíce svalů a při nichž současně vydáte velké množství energie. Jak ale podotýká fitness trenérka Soňa Nosková, vždy záleží na tom, čeho chcete dosáhnout. Pokud se chcete věnovat konkrétní svalové partii, můžete se na ni samozřejmě zaměřit. V rámci tréninku byste však měli postupně procvičit celé tělo.
2. Cvičení na strojích
Stroje jsou podle Othakea dobré pouze na to, abyste si na ně sedli, když si zavazujete tkaničku nebo se snažíte nabrat dech. Nahrazují sice způsob, jakým se normálně pohybujeme, zároveň ale omezují škálu přirozených pohybů těla, což limituje úplnou aktivaci vašich svalových vláken. To v konečném důsledku znamená menší spalování tuku i vyrýsování svalů. Důležité je zařadit do plánu taková cvičení, která umožní celou škálu přirozených pohybů vašeho těla.
Podle trenérky Soni Noskové platí, že na cvičebním stroji může dojít k zapojení pouze jednoho svalu, zatímco při komplexnějším cvičení s vlastní vahou je jich zapojeno více. "Na stroji sice sval posílíte, ale nenaučíte jej spolupracovat s těmi okolními, což je pro běžný život důležité," upozorňuje.
3. Dlouhé kardiocvičení
Pokud se chcete zbavit tuku, je kardiocvičení (tedy například běh, rychlá chůze nebo jízda na kole) nutné, Othake ale upozorňuje, že i v tomto případě existuje dobrý a špatný způsob. Špatné je dlouhé a umírněné kardiocvičení, kvůli němuž přijdete o svalový tonus. Svaly spálí třikrát více kalorií než tuky a jejich přítomnost zrychluje metabolismus. Správné kardiocvičení by mělo být prováděno v krátkých intervalech s vysokou intenzitou. Kondice totiž podle Othakea závisí na intenzitě, nikoli čase stráveném cvičením. Soňa Nosková ale upozorňuje, že vždy záleží na tom, co je cílem cvičení. "Pokud chcete nabrat svalovou hmotu, mírný a dlouhý kardiotrénink skutečně kýžený výsledek nepřinese," říká.
4. Sklapovačkami a sedy-lehy k břichu jako pekáč buchet
Sedy-lehy ani sklapovačky vám vyrýsovaný pekáč buchet nezajistí. Nefungují na něj žádné "speciální cviky". Klíčové je spálit vrstvu tuků, které zakrývají svaly v oblasti břicha. Tento fakt potvrzuje i Soňa Nosková. Podle ní je potřeba změnit jídelníček a při cvičení břicho komplexně zapojovat. "Klíčové je při jakémkoli cvičení zpevňovat střed těla," zdůrazňuje.
5. Stále stejný trénink
Stále stejný trénink je jistou cestou k tomu, aby se výsledky nedostavily. V okamžiku, kdy si tělo na cviky zvykne, přestanou být výsledky vašeho úsilí vidět.
6. Dlouhý trénink
Delší cvičení automaticky nepřináší lepší nebo rychlejší výsledky. Pro štíhlou a fit postavu je potřeba upřednostnit kvalitu cviků nad jejich kvantitou. "Důležitá je hlavně pravidelnost. Určitě jsou lepší tři kratší cvičení za týden než jedno dlouhé," uzavírá Soňa Nosková.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.