Mládí si zkrátili biflováním, léta se řemeslu učili za pár korun a nakonec v práci trávili stovky hodin navíc, aby vůbec uživili rodinu. Když se teď vláda rozhodla lékařům snížit platy, logicky je napadl jediný krok - sebrat se a zmizet. Když se dva hádají, třetí se směje. Českým pacientům, kteří teď sledují hašteření lékařských odborů s vládními úředníky, úsměv na rtech naopak brzy zmrzne.
Pokud vláda neuhne, mohou už koncem roku nemocné čekat jen prázdné ordinace. Výpovědí totiž hrozí tři tisíce lékařů, další se k výzvě Děkujeme, odcházíme zřejmě přidají a diváci tohoto tristního dramatu, pravidelně krmení historkou o doktorském platu ve výši pětačtyřiceti tisíc korun, se nestačí divit, co víc by nenasytné bílé pláště v době utahování opasků ještě uspokojilo.
Když ovšem mluvíte s doktory, kteří na eskalaci situace nečekali a léta spokojeně ordinují v Anglii, Německu či v Saúdské Arábii, zjistíte, že situace zdejších zdravotníků se s pracovními podmínkami státních úředníků (jež také čeká uskromnění) srovnat příliš nedá. A že hromadné nábory zahraničních headhunterů, kteří se na podzim chystají do Česka, patrně uspějí - u zkušených doktorů i naprostých začátečníků.
Exodus se zrychluje
Že za hranice houfně mizí mladá doktorská krev, uznávají i pánové a dámy z ministerstva. Větší komplikace nastanou, pokud začnou odjíždět i zkušení lékaři. Podle České lékařské komory už tento proces zřejmě nastal.
Jen do konce letošního srpna si certifikát nutný pro práci v zahraničí vyzvedlo 377 lékařů, zatímco za celý loňský rok to bylo jen 336. "Ve skutečnosti odjedou asi dvě třetiny, ale exodus se evidentně zrychluje. V českých nemocnicích přitom chybí kolem 700 lékařů," varuje před personální čistkou mluvčí ČLK Michal Sojka.
Nevidíte perspektivu
Důvody odchodů starších lékařů jsou přitom ještě prozaičtější než motivy absolventů. "Pracovní podmínky jsou pro lékaře v současné situaci nedůstojné nikoli v tom, že začátky kariéry jsou vždycky těžké (a bídně honorované), ale proto, že nevidíte příliš jasnou perspektivu růstu a toho, že je taková mnohaletá námaha na úkor osobního času dobrá investice," říká psychiatr, který pracuje v Británii a nepřál si zveřejnit své jméno.
Tutéž větu by vám ale patrně řekl každý tuzemský zdravotník. Stejně jako fakt, že lékaři a sestry svými nízkými příjmy v podstatě celá léta dotovali chod zdravotnických služeb.
Mnohem více k tématu o pokračujícím exodu lékařů do ciziny se můžete dočíst v aktuálním vydání časopisu Instinkt, který je na stáncích od 23. září.