Každý, kdo se chvíli pozdržel u kozího výběhu, si pamatuje specifickou vůni těchto zvířat. Nebo možná pro někoho spíše smrad. Tento "eau de kozel" parfém se vědci rozhodli analyzovat a odhalili v něm novou ingredienci vonící po citrusech, která vábí kozy. Přesněji řečeno aktivuje jejich reprodukční pudy. A pozor, dámy! Tento feromon by údajně mohl fungovat i na lidi...
Již delší dobu odborníci vědí, že zdrojem feromonů u kozlů není moč, ale kůže a srst. Organické rozpustné extrakty v jejich chlupech obsahují tajuplný primerový feromon vyvolávající dlouhodobou fyziologickou reakci potřebnou pro ovulaci nebo reprodukci zůstával. Až doposud však nebyl odhalen.
Vědci z Tokijské univerzity se na něj zaměřili a objevili, že k jeho produkci dochází na hlavě kozlů. Po dobu jednoho týdne proto sbírali vzorky z této části těla (pomocí speciální čepice) od kastrovaných a "nedotčených" samců a podrobili je chemickým rozborům.
Jedinci, jejichž rozmnožovací schopnosti nikdo kastrací nenarušil, vykázali přítomnost několika chemických látek, které pro ně byly typické.
Vzrušující vůně
Jednou z těchto látek byl i nově objevený 4-ethyloctanal, který u kozích samic aktivuje gonadotropin - hormon stimulují produkci dalších pohlavních hormonů. Tuto skutečnost vědci dokázali elektrofyziologickým monitoringem kozího mozku.
"Je toho ale víc. 4-ethyloctanal oxiduje na 4-ethyloctanalovou kyselinu, která stojí za oním kozím odérem, který je znám svým vábením samic," uvedl pro vědecký magazín Current Biology autor výzkumu Yukari Takeuchi. Podle něj by jejich závěry mohly být aplikovány i na hospodářská zvířata nebo dokonce lidi. Centrum reprodukce je totiž v mozku savců podobné.