Ušní šelest mění emoce, ukázala magnetická rezonance

Zdraví
3. 7. 2014 12:15
Tinnitus je neskutečně obtěžující komplikace, které se někteří pacienti zbavují jen těžce.
Tinnitus je neskutečně obtěžující komplikace, které se někteří pacienti zbavují jen těžce.

Tinnitus neboli ušní šelest v Česku podle odhadů trápí šest set až sedm set tisíc lidí. Zvuky pískání, hučení, praskání a syčení pacientům značně otravují život a obtížně se léčí. Nejnovější výzkum navíc ukázal, že mozek jedinců trpících tinnitem také odlišně zpracovává emoce.

Vědci z University of Illinois provedli funkční magnetickou rezonanci u pacientů s tinnitem, jedinců ztrácejících sluch i lidí, kteří se s podobnou komplikací nesetkali. Během vyšetření všem skupinám lékaři pouštěli příjemné, nepříjemné i neutrální zvuky a snímali při tom aktivitu v jejich mozku.

Když dobrovolníci s ušním šelestem a problémy se ztrátou sluchu poslouchali příjemné a nepříjemné zvuky, jejich amygdala (část mozku řídící a zpracovávající emoce) byla méně aktivní než u zdravých lidí. U pacientů s tinnitem se při poslechu příjemných podnětů navíc zvýšila aktivita v částech mozku známých jako parahippokampus a insula, které také s emocemi souvisejí.

"Amygdala není jediná ve hře při zpracovávání zvuků obsahujících emoce u lidí s tinnitem," uvedla pro server Live Science vedoucí výzkumu Fatima Husainová. "Většina lidí je s ušním šelestem smířená, a když něco odvede jejich pozornost, nevadí jim. Jenže zhruba u dvaceti procent pacientů tento stav vážně narušuje jejich život - mají problémy se spaním, trpí depresí nebo návaly úzkosti," dodává Husainová.

Chronické obtíže

Podle některých statistik je jednou z nejčastějších příčin vzniku tinnitu vystavení se velmi hlasitým zvukům, například při koncertech. S tinnitem se většinou paralelně zhoršuje i sluch a objevují se závratě neboli vertigo, při nichž mají pacienti zdánlivý pocit pohybu vlastního těla nebo okolních předmětů. Často se tyto problémy spojují s přepracovaností a zrychlujícím se životním stylem.

Existují také psychiatrické diagnózy, které mohou být doprovázeny poruchou rovnováhy a šuměním v uších. Na druhou stranu psychické rozpoložení může být spouštěčem jejich vzniku. Typickým příkladem je možnost vyvolání záchvatu psychickým stresem u Menierovy choroby, pro niž jsou tyto projevy typické.

"Je třeba zabránit tomu, aby se tinnitus tzv. centralizoval, a tím ovlivňoval psychickou složku, která zhoršuje kvalitu života. Maskování tinnitu například zvuky či hudbou je jedna z možností. V současné době neexistuje zázračný lék na chronický tinnitus, nicméně existuje celá řada přístupů, jak jeho vnímání potlačit. Většinou se jedná o komplexní přístup," uvedl pro server TÝDEN.CZ otorinolaryngolog Zdeněk Čada z kliniky Zámeček Malvazinky a Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice v Motole.

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ