Naděje
Vědci vytvořili miniaturní mozky z kmenových buněk
29.08.2013 11:55
Poprvé v historii dokázali vědci vypěstovat miniaturní lidské mozky v laboratorních podmínkách. Za vším stojí kmenové buňky, které ve vzniklé tkáni umožnily utváření mozkové kůry i sítnice. Tento model by podle odborníků mohl být velmi prospěšný ve zkoumání mozkových poruch a testování nových léků.
První vyvíjející se model lidského mozku vznikl v rakouské laboratoři. Struktura o velikosti hrášku se díky kmenovým buňkám přetvořila v tkáň, v níž nechybí mozková kůra ani sítnice, uvedl server NBC. Výzkumníci model doslova vypěstovali z lidských kmenových buněk, aby na něm zkoumali mikrocefalii, při níž dochází k zakrnění mozku nebo předčasnému ukončení jeho vývoje. Nový model by měl pomoci v odhalování příčin mozkových poruch a testování nových léků.
K podobnému zkoumání se využívají mozky zvířat, které však mnohdy nejsou vhodné. "Myší mozek není vždy dobrou náhradou za ten lidský. Díky námi vytvořenému systému jsme schopni studovat specifické podmínky vývoje lidského mozku," nechal se slyšet autor studie Jüergen Knoblich z vídeňské akademie věd.
Rostoucí tkáň za pár dnůK vytvoření miniaturních mozků použili Knoblich a jeho tým kmenové buňky embryonální nebo indukované pluripotentní (vytvořené z obyčejné buňky). Mají kapacitu rozvinout se v jakýkoli druh tkáně a vytvořit neuroektoderm, z něhož se vyvíjí nervová soustava. Složitý proces pokračoval a po dvaceti dnech vznikly malé orgány, které vědci nazvali mozkové organoidy. O deset dní později už se v některých z nich utvářela mozková centra. Několikamilimetrovým orgánům se v laboratoři zatím úspěšně daří deset měsíců.
Již dříve se objevily pokusy o vytvoření podobných organoidů, ale předchozí neurologické tkáně neobsahovaly mozkovou kůru nebo další důležité části. "Jde o významný úspěch, který otevírá dveře dalšímu studiu lidského mozku, v nichž se používají lidské neurony," komentoval výkon rakouských vědců biolog Gong Chen z pensylvánské univerzity.
Léčba cukrovky i nová prostata
Kmenové buňky lze využít také k léčbě nevyléčitelných onemocnění, jako je Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza, ale i infarkt myokardu, cukrovka, autoimunitní onemocnění aj. Na zvířecím modelu se již podařilo doložit, že jediná kmenová buňka dokáže vytvořit dokonce celý orgán (například prsní žlázu, prostatu a další).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.