Naděje pro nemocné
Vědci vyvinuli test, který levněji určí typ rakoviny prsu
30.10.2013 10:55
Lékaři by do dvou let mohli mít k dispozici metodu, která snadněji a levněji než nynější diagnostické postupy dokáže určit údajně "sedm z deseti kategorií rakoviny prsu". Tvrdí to britští vědci v aktuálním vydání odborného magazínu British Journal of Cancer. Od nové metody si slibují cílenější léčbu a zvýšení šance na přežití.
Loni vědci zjistili, že karcinom prsu je možné rozdělit do deseti odlišných kategorií podle genetické výbavy pacientů. Stanovení typu je dosud možné výhradně vypracováním podrobného genetického profilu, což je nákladné a pro většinu postižených nevhodné. Každý z typů této nemoci má odlišný dopad na šanci na přežití.
Nyní však tým odborníku v čele s Andym Greenem z univerzity v Nottinghamu vyvinul metodu, která se zaměřuje na deset klíčových proteinů, jež údajně identifikují sedm odlišných biologických typů rakoviny prsu.
Podle Greena s dostupnějšími metodami léčby karcinomu se stávají terapie komplexnějšími, proto také zlepšení péče i dosažení lepších výsledků vyžaduje u pacientů cílenější léčbu. "Stejně důležité by mělo být i zlepšení souběžných postupů, aby se lékaři vyvarovali zbytečné a nevhodné léčbě a vedlejším účinkům," vysvětlil. Přesná cena testu ještě není známa, ale vědci uvádějí, že vzhledem k vynechání dalších vyšetřovacích metod bude nižší.
Nejčastější druhy rakoviny
V rámci své studie vědci hledali "podpis" každého typu rakoviny mezi 1073 vzorky nádorů z tkáňově banky. Zjistili, že 93 procent se jich shodovalo se sedmi typy karcinomu prsu, zatímco zbývajících sedm bylo obtížné určit.
Další ověřování odhalilo, že zmíněných sedm kategorií určuje odlišná kombinace a úroveň deseti proteinů, které našli v rakovinných buňkách.
"Musím zaručit, že život zachraňující a život prodlužující léčby, které v současné klinické medicíně máme k dispozici, jsou využívány efektivně. To znamená, že správná léčba je zaměřena na ty, kteří z ní budou mít prospěch, zatímco ostatní ušetří od vedlejších účinků, abychom do roku 2050 naplnili naše ambice překonat karcinom prsu," prohlásila podle portálu BBC Delyth Morganová, která stojí v čele britské dobročinné organizace Breast Cancer Campaign, jejímž cílem je boj s rakovinou prsu. Tato organizace nejnovější studii financovala.
"Tento nový test by se mohl stát skutečným krokem vpřed k vytvoření svatého grálu v podobě medicíny přizpůsobené na každého pacienta zvlášť," dodala Morganová s tím, že tak dostává naděje 50 tisícům britských žen, u nichž lékaři každý rok karcinom prsu diagnostikují.
Situace v Česku
Nádory prsu jsou nejčastějším onkologickým onemocněním, které české ženy postihuje a patří také k jejich nejčastějším zabijákům. Ve srovnání se světem jsme v počtu výskytu karcinomů prsu na 30. místě. Vyšší pravděpodobnost vzniku nádoru lze očekávat zejména u žen, jejichž pokrevní příbuzné onemocněly tímto druhem nádoru, které začaly menstruovat před dvanáctým rokem života nebo u těch, jejichž menopauza začala až po padesátém roce. Určité riziko je také spojováno i s první graviditou po 35 letech života.
Obvyklá cena ultrazvukového vyšetření ve screeningových mamografických centrech se pro samoplátkyně, tedy bez doporučení praktického lékaře či gynekologa, pohybuje kolem tří set korun. V případě mamografického vyšetření je to jednou tolik.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.