VIDEO: Ženu s rakovinou možná vyléčily spalničky

Zdraví
19. 5. 2014 12:30
Žena zřejmě obdržela životadárnou dávku viru spalniček.
Žena zřejmě obdržela životadárnou dávku viru spalniček.

Devětačtyřicetileté Američance Stacy Erholtzové se změnil život poté, co ji od zákeřné rakoviny zachránila obrovská dávka viru spalniček, která by vystačila na vakcinaci deseti milionů lidí. Lékaři hlásí úspěch, nemoc ustoupila a zatím se neprojevuje. Ovšem u dalších pacientů léčba nezabrala a neví se, zda by pomohla i u jiných druhů nemoci.

Stacy Erholtzová bojovala deset let s mnohačetným myelomem neboli zhoubným onemocněním plazmatických buněk (bílé krvinky produkující protilátky). Nepomáhala jí chemoterapeutická léčba ani dvě transplantace kmenových buněk. Zákeřné onemocnění se neustále vracelo a odborníci z nemocnice Mayo Clinic v Minnesotě se nakonec rozhodli pro experimentální léčbu. Devětačtyřicetileté Američance a dalším pěti pacientům se stejnou diagnózou aplikovali vysoce koncentrovanou dávku viru spalniček, informovala CNN.

Virus vytvořený v laboratoři se podobal živé vakcíně proti spalničkám, která obsahuje oslabený virus. Rozdíl tu ale přeci jen byl - Erholtzová obdržela takové množství viru, který by stačil na vakcíny pro deset milionů lidí. "Virus můžete naprogramovat k tomu, aby zničil konkrétně rakovinu a nepoškodil další tělesné tkáně," uvedl doktor Stephen Russell. Tento postup se jmenuje viroterapie a je znám již delší dobu.

Exploze

Odborníci z Kliniky Mayo uvedli, že léčba viry pomáhá tisícům onkologických pacientů, ale podle nich je toto první případ, v němž se rakovina rozšířená do celého těla dostala do remise a neprojevuje se už devět měsíců. "Myslím, že jsme uspěli. Použili jsme totiž větší dávku, než kdokoli před námi," dodal Russell.

Virus zjednodušeně spojí rakovinné buňky dohromady a ty pak explodují. Také existují domněnky, že virus stimuluje pacientův imunitní systém a pomáhá mu rozeznat vracející se rakovinné buňky, které pak zlikviduje. Ale zatím je tento druh léčby v raném stadiu a pacientka podstupuje ještě radiační terapii.

Jediná zachráněná

Zásadní je však informace, že ostatní nemocní dobrovolníci, kteří léčbu také obdrželi, bohužel v remisi nejsou. Lékaři navíc nevědí, zda by tato viroterapie pomohla i ostatním pacientům a lidem s jiným druhem rakoviny. Z těchto důvodů se nadále pokračuje ve výzkumu. "Pracujeme na jedné jediné injekci, která by pomáhala onkologickým pacientům," popsal vysoké cíle Russell.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ