WHO: Důkaz přenosu nové ptačí chřipky mezi lidmi zatím není

Zdraví
8. 4. 2013 15:41
Šíření není ještě zdaleka definitivně zmapováno (ilustrační foto).
Šíření není ještě zdaleka definitivně zmapováno (ilustrační foto).

Nadále neexistují žádné doklady přenosu nové formy viru ptačí chřipky H7N9 z člověka na člověka. Uvedl to dnes zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v Číně, kde se nový virus na konci března objevil. Peking dnes ohlásil další úmrtí na tuto nemoc a dva nové případy infekce.

V Číně se tak podle nejnovější bilance nakazilo novým virem již 24 lidí a sedm z nich zemřelo. Naprostá většina onemocnění je hlášena ze Šanghaje, kde byly také v březnu zaregistrovány historicky první známé případy nákazy člověka virem H7N9. "Třebaže původ nákazy neznáme, prozatím nemáme doklady mezilidského přenosu," řekl podle agentury AFP v Pekingu Michael O'Leary z WHO. Ta nyní jedná s čínskou vládou o vyslání týmu mezinárodních expertů do Číny, kteří by měli pomoci zjistit původ infekce.

"WHO má důvěru v úsilí Číny vystopovat původ infekce a dostat epidemii pod kontrolu, ale rostoucí světový zájem ohledně viru organizaci přiměl k tomu, aby zvážila vyslání svého týmu," řekl O'Leary. "Případy vzbuzují zájem nejen ve vědecké komunitě, ale ve světě obecně," prohlásil.

Plánovaný tým by měl zahrnovat experty z oboru epidemiologie, laboratorní pracovníky i odborníky na komunikaci s veřejností. Zatím poslední obětí je 64letý muž ze Šanghaje. Pacient zemřel v noci na dnešek, týden poté, co se u něj projevily první příznaky. Ve středu vyhledal lékařské ošetření s podezřením na zápal plic. Do nedělního rána se jeho stav zhoršil, potíže měl především s dýcháním. Byl přemístěn na jednotku intenzivní péče, kde o několik hodin později chorobě podlehl.

Ptáci? Vybít!

Ekonomická metropole Číny minulý týden zakázala prodej drůbeže i okrasných ptáků a uzavřela i voliéry s ptactvem v místní zoo. Město také od pátku z obav před nákazou vybilo několik desítek tisíc kusů ptáků poté, co odborníci zjistili virus u několika holubů prodávaných na tržišti. Drůbeží trhy byly uzavřeny také v Chang-čou a v Nankingu, kde byly zaznamenány další případy.

Virus H7N9 nicméně začíná vyvolávat obavy, aby se nezačal chovat jako jeho známější příbuzný H5N1. Ten v roce 2003 začal decimovat drůbež v Asii a usmrtil ve světě 360 lidí, kteří většinou přišli do přímého kontaktu s infikovanými ptáky.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ