Na první pohled se to zdá absurdní. Jaká souvislost by mohla být mezi zdravím zubů a zdravím srdce? Vědci přišli na to, že obojí ohrožuje stejná bakterie.
Bristolští vědci, kteří se zabývají ústní mikrobiologií, zjistili, že běžná bakterie streptokoka, která je zodpovědná za zubní kaz a nemoci dásní může proniknout do krevního oběhu (třeba díky krvácivým dásním) a tam páchat další škodu. Způsobuje totiž vznik krevních sraženin, které mohou postupně ucpávat cévy - tím způsobit mrtvici či infarkt.
V krvi totiž bakterie obalují svůj povrch proteinem PadA, který "spoutává" dohromady krevní destičky. Bakterie si tak tvoří jakýsi ochranný štít. "Nic takového jsme dosud neviděli, že by jednoduchá bakterie měla takovou schopnost," říká profesor Howard Jenkinson z Bristolu, který studii svého týmu v pondělí prezentoval na mezinárodní konferenci společnosti pro obecnou mikrobiologii.
Chraňte srdce kartáčkem
Spoutané destičky vytvoří bakterii jakési ochranné pouzdro, to ji chrání nejen před reakcí stávajícího imunitního systému, ale také před případnými antibiotiky. A jak se shlukují, vytvářejí chuchvalce, výrůstky na srdečních chlopních nebo způsobují záněty cév, to všechno může vést k blokování krevního zásobování mozku a cév, tedy zapříčinit infarkt či mrtvici.
A to je o důvod navíc, proč si pořádně čistit zuby, nejlépe používat dentální nit. Prevencí kardiovaskulárních chorob - mimochodem největšího zabijáka Čechů a Češek - by tak kromě správného stravování, cvičení a hlídání hladiny cholesterolu a krevního tlaku měla být správná ústní hygiena.