Lidé, kteří si denně dopřejí několik šálků kvalitního zeleného čaje, mají ve stáří podle japonských univerzitních lékařů výrazně menší riziko pohybových problémů. Zelený čaj obsahuje nejen antioxidanty, které pročišťují organismus, ale také zřejmě posiluje strukturu svalů, čímž udržuje tělo v dobré kondici. Háček je v tom, že nápoj musí být připraven z kvalitních surovin správným způsobem.
Díky tomu, že zelený čaj obsahuje velké množství antioxidantů, se o jeho léčivé síle hovoří již dlouho. Japonští vědci z lékařské fakulty na Tohoku University nyní zveřejnili výsledky rozsáhlé studie, podle níž má pravidelné užívání tohoto nápoje pozitivní účinek i na pohybový aparát.
Lidé, kteří vypijí alespoň pět šálku zeleného čaje denně, snížili své riziko vzniku problémů s pohybem a neschopností se o sebe postarat o více než polovinu. Jak uvádějí autoři ve studii uveřejněné v odborném časopisu American Journal of Clinical Nutrition, ze 14 tisíc dobrovolníků bylo nejvíce soběstačných lidí a sportovně aktivních jedinců mezi těmi, kteří vypili nejvíce zeleného čaje.
Podle Yasutake Tomata to lze vysvětlit tím, že zelený čaj posiluje strukturu svalů zejména v oblasti dolních končetin a dodává svalové hmotě potřebné látky. Tento závěr dokonce přivedl vědce k dalšímu výzkumu, který má toto tvrzení lékařsky podložit.
Čaj bez cukru a citronu
Nemusí to být ale pouze čaj, který zázračně oddaluje stáří. Lidé, kteří holdují čaji, patří obecně mezi vyznavače zdravějšího životního stylu, méně kouří, mají více pohybu a sociálních aktivit. Zmíněná studie se navíc odehrávala v Japonsku, kde je kultura pití zeleného čaje velmi silná. Tento nápoj prakticky nechybí u žádného jídla a připravuje se odlišným způsobem než v Česku.
Japonci dávají přednost silnému čaji, který se zalívá vodou do 70 stupňů Celsia a pije se bez cukru, mléka či citronu. Sami vědci v závěru studie upozorňují, že pozitivní účinky lze připisovat pouze nápoji připraveného tímto způsobem z kvalitních čajových lístků.