Žen s rakovinou prsu přibývá, jejich věk je stále nižší

Zdraví
15. 9. 2011 18:08
Většina českých žen chodí na pravidelné vyšetření.
Většina českých žen chodí na pravidelné vyšetření.

Počet žen, které se léčí s rakovinou, neustále stoupá. Podle nové studie zveřejněné v časopise Lancet zasáhla rakovina prsu přes 1,6 milionu žen na celém světě. Nejvíce případů je zaznamenáno v rozvojových zemích a zemích bývalého Sovětského svazu. Navíc věk pacientek se neustále snižuje, varují odborníci.

Za posledních třicet let se počet žen nemocných rakovinou prsu více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 1980 touto nemocí trpělo 640 tisíc žen, v současnosti se jich léčí přes 1,6 milionu. Tato čísla uvádí první studie časopisu Lancet, která se poprvé zabývá výskytem rakoviny u žen v globálním měřítku.

Díky informacím sesbíraných ze 187 zemí za posledních třicet let lze usoudit, že výskyt této choroby neustále roste. Navíc se věk pacientek neustále posunuje do reprodukčního věku. "Jestli tento trend bude i nadále pokračovat, v příštích patnácti letech může rakovina prsu či děložního čípku být nebezpečnější pro matky než komplikace při porodu," tvrdí ve studii její spoluautor Christopher Murray z University of Washington.

Ohroženy jsou podle odborníků zejména rozvojové státy a země bývalého Sovětského svazu, kde selhávají preventivní programy. Česko v tomto ohledu tvoří výjimku, protože podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky chodí na prevenci 84 procent žen ve věku 45 až 74 let. Každá druhá žena navíc chodí na mamografické vyšetření.

Přesto se každým rokem objeví nových šest tisíc případů. Naopak počet úmrtí lehce klesá, což podle lékařů značí, že screeningové a preventivní programy jsou správnou cestou, po které se vydat. Podle statistiky totiž průměrná česká žena za svůj život absolvuje 19 odborných vyšetření prsou.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ