Tlak na zbavení se závislosti na cigaretách se v posledních letech výrazně stupňuje. Ministerstvo zdravotnictví se dokonce letos chystá předložit zákon zakazující kouření v restauracích. "Kromě toho, že ubývá míst, kde se dá kouřit, se klade mnohem větší důraz na zdravý životní styl. Každý chce sportovat, mít permanentku do fitness, což s kouřením nejde dohromady," tvrdí Jarmila Greplová z České koalice proti tabáku.
Jaká je podle vás nejsilnější motivace pro skončení s cigaretou?
I to, že se člověk rozhodne, že toho má dost, je motiv. Motivace je základ a bez ní to nejde. Častou motivací jsou zdravotní problémy, a to nejen u dlouhodobých kuřáků. Ale musí zde být také snaha změnit celý životní styl a přístup k cigaretám, sama touha přestat nestačí. V poslední době se také objevil trend, že lidé nechtějí být vnímáni jako "závisláci". Nechtějí, aby se na ně okolí dívalo jako na toho, kdo je slabý, kdo nedokáže přestat, kdo je pod úrovní ostatních. Časté je to zejména u žen.
Proč zrovna ženy?
Odvykání chce odvahu. To je asi důvod, proč se v poradně víc setkávám s ženami, protože mají odvahu přiznat, že potřebují pomoc. Pro muže je těžší říct nahlas, že na to nemá a potřebuje pomocnou ruku.
Má tedy podle vás smysl zavádět zákazy kouření na veřejných místech?
Každé vymezení se proti kouření dává kuřákovi informaci, že to není v pořádku, že má nějaký problém. Dřív to tady nebylo, jelikož kouřili všichni, kouření bylo moderní a teď se to otáčí. Kuřáci se tak ocitají v nelehké situaci, protože mají pocit, že se jim ubližuje, že se jim berou práva a že se snižuje jejich hodnota. Ten vývoj ale není proti kuřákům, ale je to boj za nekuřáctví. Cílem není diskriminovat kuřáky, ale dát najevo, že nekuřáci nechtějí být vtaženi do škodlivých následků cigaret. Každý z nás má právo na čistý vzduch.
Mnoho kuřáků však má pocit útoku na své soukromí...
Útok by byl, kdyby zde byl zaveden plošný zákaz. Ale my se nyní jen snažíme nastavit pravidla tak, aby při setkání kuřáka s nekuřákem bylo přirozené, že čistý vzduch má přednost. Kuřák nemůže ostatní vystavovat zdravotnímu riziku.
Z výzkumů vyplývá, že zákaz kouření v restauracích si přeje 79 procent Čechů. Proč ještě nedošlo k zavedení zákazu kouření v restauracích?
Problém není jen u politiků, kterým chybí vůle prosadit nová pravidla, ale zejména u samotných restauratérů. Když v zahraničí vznikaly nekuřácké restaurace ve Velké Británii, jedni z prvních, kteří se postavili za nekuřácké restaurace, byli barmani, servírky a personál, protože chtěli mít čistý vzduch. V Čechách panuje strach, že lidé přestanou chodit jíst. Ve všech okolních zemích už to přitom funguje roky a nikde nedošlo k plošným krachům.
Jak se podle vás v následujících letech změní přístup ke kouření na veřejných místech?
Zákaz kouření na veřejných místech má velký význam pro celou společnost. Tak totiž zejména děti vidí, že není normální kouřit ve společnosti nekuřáků, nebudou chápat, proč kuřák kouří před dětmi. Je to stejné, jako když se podíváme na staré filmy, kde lékaři běžně kouří před pacienty v ordinaci. Před lety se lidé bouřili proti zákazu kouření v hromadných prostředcích a dneska nám to nepřijde vůbec divné. Stejný trend by měl nastat u restaurací.
Světový den bez tabáku 31. května
|
Česká koalice proti tabáku a evropská iniciativa Ex-smokers vyhlásila na 31. května Světový den bez tabáku. "Letošním tématem jsou nekuřácké restaurace. Rádi bychom proto vyzvali všechny občany ČR, aby se nad tím zamysleli, aby si zvážili výhody a nevýhody nekuřáckých restaurací," vzkazuje Jarmila Greplová. Kdo bude chtít podpořit nekuřácké restaurace, bude mít po celý den možnost podepsat petici na Karlově náměstí v Praze. Na stejném místě budou pro zájemce připraveny informace o odvykání kouření, kuřáci zde budou moci získat bezplatné poradenství a informace o svém zdravotním stavu.
Více informací na: www.bezcigaret.cz |