Zima a vlhké boty nahrávají plísním, chraňte se před nemocemi

Zdraví
12. 12. 2010 13:33
Plísni se daří zejména ve vlhké botě.
Plísni se daří zejména ve vlhké botě.

Každý třetí Čech se potýká s plísní nohou. V zimním počasí se navíc může onemocnění zhošovat, varují lékaři. Vlhká a neprodyšná obuv podporuje rozvoj nemoci, jejíž první příznky mnoho lidí ignoruje. Jak se proti mykóze bránit? A jak se nemocná noha léčí?

Před pár týdny začala pětadvacetiletého Pavla svědit pokožka na noze. Nevšímal si toho a s prvním sněhem vytáhl ze skříně nepromokavé zimní boty. "Najednou se občasné svědění změnilo v pálení. Raději jsem zašel k doktorovi, který mi řekl, že mám plíseň pod nehty," vysvětluje Pavel. "Dost mě to překvapilo, nechodím do bazénu, do sauny a ve sprše po sportu nosím vždycky žabky," dodává.

Nejen bazén

 

Podle lékaře Karla Mencla z mikrobiologického oddělení Pardubické nemocnice se však plísně neskrývají jen u bazénů. "Samozřejmě, že se jim daří nejlépe tam, kde je vlhko a teplo, ale přenést se mohou i pomocí šupinek z nohou," vysvětluje Mencl. Zárodky plísní totiž vydrží žít až třicet dní. Pozor by si tak lidé měli dávat i na hotelový koberec, přezůvky na návštěvě či na pedikúře. 

Aby se snížilo riziko možné nákazy, odborníci doporučují dodržovat hygienu, každý den si měnit ponožky a střídat obuv, aby stihla vyschnout. Pokud se i přesto objeví svědění, jako první pomoc je vhodné dopřát chodidlům octovou koupel či masáž s tea tree olejem. Pacient by se však neměl spoléhat na domácí léčbu, ale zajít si pro radu oborníka.

Co zabírá

Lékař totiž může nemocnému předepsat tablety (Itrakonazol či Prokanazol), jejichž léčivé složky působí na infekci skrz krev. Přestože zabírají i na pokročilejší stádia nemoci, zatěžují vnitřní orgány a jejich užívání trvá alespoň tři měsíce. Druhý typ léčby se zaměřuje na plíseň přímo. Na postižené místo se natírají roztoky, které postupně uvolňují léčivé látky.Lak se aplikuje jednou týdně.

V lékárně se také prodává přírodní produkt Biodeur, který v sobě obsahuje takzvanou "chytrou houbu". Tato mykóza se živí jinými druhy plísní, které napadne a vysaje. Jelikož se lidskými buňkami neživí, odroste spolu s nehtem. Výhoda tohoto pruduktu se skrývá v tom, že jej mohou používat i děti, těhotné a kojící ženy a nemocní lidé.  

Rizika plísní nohou:

Plíseň přináší kromě estetického problému i rizika zdravotní. "Onemocnění se projevuje skvrnkami na okrajích nehtů. Ty se postupně rozšiřují, dochází ke zluštění nehtu, jehop lámání a drolení. V pozdějším stádiu se mohou nehotvé ploténky oddělit od nehtového lůžka," popisuje Mencl. Noha s mykózou navíc silně zapáchá, bolí a kvůli svědění může mít pacient problémy se spánkem. Navíc může u diabetiků či lidí s oslabenou imunitou vést k diabetické noze, psoriáze či bércovým vředům.

Další čtení

ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Hezké nehty pod UV lampou? Platí se za ně i rakovinou, potvrzují studie

Zdraví
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:32

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ