Zmenšení žaludku pomáhá pacientům s cukrovkou, tvrdí odborníci

Zdraví
3. 3. 2020 17:57
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.

Jedním z řešení obezity, kterou v Česku trpí přes 150 tisíc lidí, je bariatrický zákrok, který spočívá v chirurgickém zmenšení objemu žaludku a odstranění buněk zodpovědných za vylučování tzv. hormonů hladu. Operace může pomoci vyléčit diabetes II. typu, který se s obezitou často pojí. Novinářům to v úterý řekl diabetolog Martin Haluzík.

"Člověk se zmenšeným žaludkem začne přijímat méně potravy a také se rychleji zasytí, zatímco ostatní funkce orgánu zůstanou beze změny," uvedl chirurg v bariatrii Mojmír Kasalický z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Osoba, která může zákrok podstoupit, musí splňovat některá kritéria. Patří mezi ně patří výše indexu tělesné hmotnosti BMI nad 35 s přidruženými problémy jako vysoký krevní tlak, cukrovka nebo dlouhodobé bolesti zad či kloubů.

Až 70 procent pacientů se po bariatrické operaci může z diabetu II. typu vyléčit. Podle diabetologa a zástupce přednosty Centra diabetologie IKEM Martina Haluzíka se hodnoty cukru v krvi po operaci v některých případech zmírní natolik, že lze vysadit léky na léčbu cukrovky. Doplnil, že bariatrická chirurgie je nyní nejúčinnější léčbou diabetu u osob s BMI nad 35.

U samotné cukrovky lékaři mluví o celosvětové epidemii. V České republice trpělo v roce 2018 cukrovkou II. typu asi 928 tisíc pacientů. Na léčbu onemocnění putuje 15 až 20 procent nákladů celého zdravotnictví, tj. asi 20 miliard korun.

BMI nad 25

Cukrovka druhého typu se projevuje nedostatečnou citlivostí tkání k účinkům inzulinu, který produkuje slinivka. Cukr, který má inzulin v krvi likvidovat, v ní zůstává a koluje organismem, kde poškozuje stěny cév, vede k jejich ucpávání a špatnému prokrvení tkání. Kromě poruch zraku a ledvin tak může vést k mozkové mrtvici, infarktu nebo poškození nervů. Problémy jsou podle lékařů většinou nevratné.

Index tělesné hmotnosti BMI (body mass index) se používá jako indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity. Umožňuje statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou. Za ideální zdravou váhu se obecně považuje rozpětí BMI 18,5 až 25.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/GLady

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ