Lidé, kteří se pokouší založit rodinu, by se měli důsledněji vyhýbat znečištěnému životnímu prostředí. Pokud se totiž jejich tělo setkává s pesticidy, polychlorovanými bifenyly a dalšími chemickými látkami, snižuje se jejich šance na početí potomka až o třetinu. V ohrožení nejsou pouze zaměstnanci chemického průmyslu, ale i lidé, kteří si koupí rajče napěchované pesticidy.
Když do firmy vyrábějící hnojiva či chemikálie nastupuje nový zaměstnanec, je seznámem s možnými zdravotními riziky. O tom, zda jsou problémům vystaveni i lidé, kteří se s chemií setkávají jen občas, se vedou mezi odborníky spory.
Vnést jasno do této debaty se rozhodl americký National Institutes of Health, který v dlouhodobé studii zkoumal účinky znečištěného prostředí na lidský organismus. Do ostře sledovaného výzkumu vědci zahrnuli přes 500 lidí, kteří každý den monitorovali hladiny svých hormonů, zaznamenávali, co jedli a dělali. Odborníci také změřili výskyt chemikálií v jejich bytě a každý měsíc zkoumali hladiny chemických látek přítomných v jejich těle.
Ukázalo se, že u mužů i u žen mohou chemikálie snížit plodnost až o třetinu. "Je to velmi důležitá studie, která se od ostatních liší. Je velmi dobře provedená a ukazuje na konkrétní problém. Myslím, že může změnit pravidla hry," potvrdila na serveru časopisu Time lékařka Shanna Swanová, která se na výzkumu nepodílela. Dodává však, že je nutné vzít v potaz, že na plodnost mají vliv i další okolnosti.
Mezi nejagresivnější látky byly zařazeny pesticidy a polychlorované bifenyly. Ty se sice v Česku od 80. let nevyrábějí, ale mohou se objevit ve výrobcích ze zemí, kde není kontrola tak důsledná. Podle brněnské studie z roku 2007 mají české ženy stále nejvíce polychlorovaných bifenylů v mateřském mléků z celé Evropy.