Lidé, kteří žijí ve znečištěném prostředí, mají mnohem větší riziko, že budou trpět Parkinsonovou nemocí. Vědci z Washingtonské univerzity v St. Louis vypracovali analýzu, která tvrdí, že lidé bydlící v oblasti znečištěném manganem či mědí mají o 78 procent větší riziko, že se u nich nemoc projeví. Negativní vliv má podle vědců i olovo.
"Možná bychom měli začít uvažovat o přehodnocení postoje ke znečištění životního prostředí těmito chemickými látkami," řekla vedoucí projektu Allison Wright Willisová. Vědci porovnali informace od 35 tisíc pacientů, kteří žijí v různých oblastech s různým stupněm znečištění.
V čistém či v nepatrně znečištěném prostředí onemocnělo Parkinsonovou nemocí 274 lidí ze 100 tisíc. Tam, kde byl zaznamenán vyšší výskyt manganu a mědi, přibylo 489 nemocných. "Tyto látky jsou všude a já budu trvat na tom, aby byla provedena detailnější analýza jejich vlivu na člověka," dodala Willisová, podle které se měď, mangan, ale také olovo zařadí po bok pesticidů, na které se dlouhodobě nahlíží jako na spouštěče Parkinsonovy nemoci.