Na internetu si statisíce lidí kupují léky, které neprošly schvalovacími testy a mohou způsobovat vážné zdravotní problémy. Nevyzkoušené pilulky se přitom v mnoha případech tváří jako přírodní medicína, uvádí rozsáhlá britská studie. Podle odborníků se odkrývá jen špička ledovce.
S blížícím se zkouškovým obdobím mnoho studentů sáhne po pilulkách, které na internetu slibují, že jim pomohou uložit do paměti stovky stránek a učebnic. Místo známek v indexu však mohou skončit s alergickou reakcí, poškozením jater a mozku či otravou rtutí, varuje britská studie s názvem Human Enhancement Drugs - The Emerging Challenges to Public Health.
Podle odborníků z vládní organizace zabývající se veřejným zdravím se totiž na internetu dají koupit léky, které ještě neprošly klinickými testy nebo se nedostaly na trh kvůli vedlejším účinkům, které způsobují. "Ani sami výrobci v některých případech nemají představu, jak silné a nebezpečné tyto léky mohou být," tvrdí vedoucí projektu z Centra veřejného zdraví Mark Bellis.
Pilulky se navíc tváří jako přírodní preparáty, které nemají s chemií nic společného. "Nacházejí se v nich ale steroidy, anabolika či antidepresiva, která slibují, že zaručeně dokážou zvednout náladu," dodává Bellis, který testoval stovky produktů, které zakoupil na internetu.
Podle jeho výpočtů se tak desítky tisíc vysokoškolských studentů dopují léky na hyperaktivitu v domnění, že tím podporují svou pozornost, lidé se natírají opalovacími krémy, které obsahují nepřiměřené množství rtuti, léky na hubnutí si kazí játra a pilulkami na podporu erekce si způsobují cukrovku.
"V posledních letech navíc nárůst zákazníků těmto firmám narůstá. Je to ale jen špička ledovce," píší autoři a vzkazují, aby se lidé nákupu neregistrovaných přípravků na internetu vyhnuli. Pokud si nejste jisti, zda lék či přípravek prošel potřebnými kontrolami, zjistěte si o něm informace na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv či se poraďte přímo v lékárně.