Zřejmě se blíží silná chřipková vlna, varují epidemiologové

Zdraví
4. 12. 2012 18:40
bez popisku 470057
bez popisku 470057

Na severní polokouli udeří nadcházející chřipková sezóna obzvláště tvrdě. Alespoň tak straší přední epidemiologové, podle kterých budou ve vzduchu létat nejen oba hlavní typy chřipky, ale také jejich nejčastější subtypy. V některých částech Spojených státech již nyní hovoří o nejhorší chřipkové vlně za posledních deset let a začínají počítat mrtvé. Na co se mají připravit lidé v Evropě?

S blížícím se příchodem Nového roku si mají lidé nachystat čisté kapesníky a doplnit medikamenty v domácí lékárničce. Právě v lednu a únoru by totiž na severní polokouli měla udeřit nejsilnější chřipková vlna. Američtí epidemiologové z organizace Centers for Disease Control and Prevention hlásí, že v pěti státech se začínají ordinace rychle plnit nemocnými. "Chřipková sezona bude nejhorší za posledních deset let," varují dokonce některé americké titulky.

"Vypadá to, že se k nám blíží velká epidemie podobná té, která zasáhla severní polokouli před dvěma lety," řekl Thomas Frieden z Centers for Disease Control and Prevention televizi NBC. Každým rokem se přitom odborníci přou o to, jaký chřipkový kmen bude nejsilnější, podle čehož se vyvíjejí očkovací vakcíny. Podle Státního zdravotního ústavu zatím chřipky přibývá v Evropě jen pomalu a nejde s jistotou říct, jaký kmen bude dominovat.

Prvotní odhady však naznačují, že kromě chřipky A a B se objeví také oba subtypy H1N1 a H3N2 . Právě poslední zmiňovaný vir s sebou přináší těžší příznaky a více komplikuje zdravotní stav. Zda se však skutečně prognózy naplní, odhalí až následující týdny. Na jihu USA, jako například v Alabamě, Louisianě nebo Tennessee, už ale nyní pociťují časnější a silnější nástup chřipky než jindy a hlásí první mrtvé i mezi dětmi.

Ruce pryč od obličeje aneb jak se vyhnout chřipce

Odborný časopis Clinical Infectious Diseases uveřejnil studii o přenosu chřipkových virů z člověka na člověka. Nejvíce lidí se podle ní nakazí vlastní rukou. Autoři studie totiž pracovali s teorií, že nejsnadněji se nákaza přenáší na obličej, kudy se dostane do těla. Američtí vědci z US National Institutes of Health sice pravdivost tohoto tvrzení neověřovali, ale spočítali, jak často si lidé sahají na obličej. Průměrný člověk si za hodinu sáhne na obličej kontaminovanou rukou prý téměř čtyřikrát, což výrazně zvyšuje riziko nakažení.

Nejlepší ochrana je proto:

* Pravidelně si myjte ruce mýdlem a vodou.

* Omývejte klávesnici, mobil a kliky u dveří.

* Zakrývejte si ústa kapesníkem, když kýcháte.

* Házejte papírové kapesníčky po použití do koše.

Zdroj: Clinical Infectious Diseases

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ