Vedle zubních kazů patří prasknutí či odlomení zubu k častým důvodům, proč vyhledáme stomatologa i mimo dobu klasické preventivní prohlídky. Příčinou fraktury neboli praskliny zubu přitom nemusí být vždycky jenom úraz. Stačí, když je zub oslabený nebo přetížený. Zub může prasknout i kvůli neošetřenému velkému kazu a příčinou může být dokonce i rozsáhlá amalgámová plomba.
"Když pacientům vyšetřujeme zuby pod mikroskopem, často vidíme u rozsáhlých amalgámových výplní prasklinky jdoucí strukturou zaplombovaného zubu. U větších prasklin pacientům doporučujeme výměnu amalgámové plomby za bílou fotokompozitní výplň, která narušený zub více stmelí, nepůsobí v něm jako klín a obecně je k zubům mnohem šetrnější," říká stomatolog Zubního centra Ořechovka Jakub Miketa. Včasnou výměnou výplní lze předejít podélným prasklinám zubů, které mohou někdy vést až k extrakci (vytažení) zubu.
"V souvislosti s prasklinami zubů jsou bílé fotokompozitní výplně rozhodně dobrou prevencí," konstatuje lékař s tím, že použití bílé plomby umožňuje zubaři odstranit pouze zubní tkáň zasaženou kazem. "Naopak při přípravě zubu pro amalgámovou výplň je nutné zub odpreparovat více, aby plomba v zubu držela. Větším odvrtáním se ovšem zub dále oslabuje a je náchylnější k prasknutí. Rozsáhlejší amalgámová výplň navíc v zubu působí jako kovový klín," vysvětluje Miketa.
Pravděpodobnost prasknutí zubu je velká i tehdy, pokud se o zuby nestaráte, kazy neřešíte a plombu tudíž ani žádnou nemáte. I neošetřený velký kaz může být totiž příčinou fraktury zubu. Také proto by měl zubař při preventivních prohlídkách zhotovovat rentgenové skusové snímky, které umějí odhalit malé a dokonce i skryté zubní kazy. "Ideální je také používat během vyšetření zubů pacienta operační mikroskop nebo lupové brýle, což zlepšuje diagnostiku zubních kazů," podotýká stomatolog.