Památník rudoarmějce v Přerově již podruhé za poslední tři roky poškodil vandal. Stejně jako v roce 2022 na dvoumetrový podstavec sochy neznámý pachatel nastříkal červenou barvou písmeno Z, které je symbolem ruské invaze na Ukrajinu.
Případem se zabývá policie, informovala mluvčí radnice Lenka Chalupová. V prvním případě policie věc vyšetřovala pro podezření z poškození cizí věci, pachatele tehdy nedopadla.
Podle policejní mluvčí Miluše Zajícové pachatel sochu poškodil z neděle na pondělí. "Kamenný podstavec sochy pomaloval červenou barvou, kdy z čelní a boční strany je písmeno Z. K písmenu Z na čelní straně přimaloval ještě vykřičník. Způsobená škoda nebyla doposud vyčíslena. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu poškození cizí věci s jednoletou trestní sazbou odnětí svobody," sdělila mluvčí.
Primátor z ANO rudoarmějce hájí
Poškození památníku stojícího před školou v Želatovské ulici dnes odsoudil přerovský primátor Petr Vrána (ANO). "Socha nám už sedmdesát let připomíná oběti sovětských vojáků, kteří položili život za naši svobodu. Pokud si někdo myslí, že tímto činem projevil svůj politický názor, tak je na omylu - zachoval se barbarsky a městu způsobil škodu. Před dvěma lety jsme za čištění tohoto pomníku dali sto tisíc korun," uvedl.
Oznámení o poničení podstavce sochy obdrželi policisté v pondělí tento týden. Stalo se tak čtyři dny poté, co se na tomto místě odehrála vzpomínková akce k připomínce 80. výročí ukončení druhé světové války. "Sovětští vojáci, kteří se podíleli na osvobozování Přerova, a mezi nimi byli také Ukrajinci, nemají s Putinovými vojáky nic společného," zdůraznil primátor Vrána.
Spory o sochu se vedou už roky
Autorem památníku je přerovský sochař Josef Baják; po schválení podoby památníku začal v červenci 1956 pracovat na betonovém modelu, hotov byla na začátku září 1956. Rudoarmějec se po vypuknutí války na Ukrajině stal v minulých letech předmětem řady diskusí ve městě i pokusů o jeho odstranění.
Naposledy tento návrh několika obyvatel neuspěl v zastupitelstvu v září v roce 2023, drtivá většina zastupitelů byla tehdy proti. V Přerově šlo o druhý pokus o odstranění sochy, který vzešel z občanské iniciativy. Ten první zastupitelé odmítli v červnu 2022.
Odstranit sochu chtěli naposledy opoziční zastupitelé. "Myslím si, že socha rudoarmějce obzvlášť v kontextu války na Ukrajině nemá v Přerově co dělat a měla by být odklizena do depozitáře. Socha se navíc stala symbolem socialistického útlaku," uvedla tehdy zastupitelka Helena Netopilová (Společně pro Přerov). Připomněla povinné průvody k tomuto pomníku před rokem 1989.
Podle primátora by se však ve městě neměly bourat pomníky připomínající konec druhé světové války a tyto sochy by se neměly dávat do souvislosti s děním na Ukrajině.