Ruská armáda dnes ráno zaútočila na konvoj humanitární mise OSN v ukrajinské Chersonské oblasti, uvedl na telegramu šéf správy tohoto regionu Oleksandr Prokudin. Invazní armádu obvinil z dělostřeleckého ostřelování a dronového útoku na čtyři nákladní vozidla Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).
Při útoku podle něj nikdo nebyl zraněn. OSN později útok potvrdila, označila ho za nepřijatelný a uvedla, že by se mohlo jednat i o válečný zločin. Moskva se k této informaci nevyjádřila.
Rusové podle Prokudina zaútočili na čtyři bílá vozidla, na kterých bylo napsáno, že neobsahují vojenskou techniku. "Vezla pomoc lidem. Jeden vůz shořel, druhý byl vážně poškozen. Dvěma dalším se podařilo útokům uniknout," napsal regionální činitel, podle něhož invazní vojáci zaútočili na konvoj v Bilozerské hromadě, která se nachází několik kilometrů jihozápadně od regionálního centra Chersonu. Hromada je správní jednotka zahrnující například město a přilehlé vesnice.
Vozy byly jasně označené. Drony to viděly
Koordinátor OSN pro Ukrajinu Matthias Schmale podle prohlášení OSN informaci o ruském útoku na konvoj potvrdil. Vozy byly podle něj jasně označené jako patřící pod OSN a přepravující humanitární pomoc. Přesto je podle něho Rusko nejprve ostřelovalo a poté zaútočilo FPV drony, které jsou vybaveny kamerami. "Takové útoky jsou naprosto nepřijatelné. Humanitární pracovníky chrání mezinárodní humanitární právo," uvedl Schmale. "Úmyslné útoky na humanitární pracovníky a humanitární prostředky jsou hrubým porušením mezinárodního humanitárního práva a mohly by se rovnat válečnému zločinu," dodal.
Cherson leží na pravém břehu řeky Dněpr, která v těchto místech tvoří současnou frontovou linii. Ruské invazní síly velkou část Chersonské oblasti - včetně jejího správního střediska - zkraje své invaze v roce 2022 obsadily a několik měsíců okupovaly. Po tlaku ukrajinské armády se na podzim 2022 Rusové stáhli z pravobřežní části regionu na levý břeh Dněpru, ale region západně od řeky - včetně Chersonu - pravidelně ostřelují a bombardují. Východní část Chersonské oblasti Rusové okupují.
Rusové útočí na všechno
Server Ukrajinska pravda už dříve uvedl, že v pondělí večer Rusové zaútočili leteckými pumami na Charkov, přičemž v jedné části města vypukl požár a bylo poškozeno zdravotnické zařízení. Na místě bylo podle něj několik zraněných. Některé části tohoto druhého největšího ukrajinského města se ocitly bez elektřiny.
V jiné zprávě dnes Ukrajinska pravda napsala, že po ruském útoku na ukrajinskou kritickou infrastrukturu se ocitlo pět obcí v Kirovohradské oblasti bez dodávek elektrického proudu. Web se odvolává na vyjádření oblastního šéfa Andrije Rajkovyče, který podrobnosti k objektům neposkytl. Útok se obešel bez obětí nebo zraněných.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se Rusové v noci zaměřili hlavně na ukrajinskou energetiku. "Bohužel ne všechny drony se podařilo sestřelit," napsal na telegramu. Zmínil mimo jiné ruský úder leteckými pumami na Charkov a zásah místní nemocnice, poškození civilní infrastruktury v Kirovohradské oblasti, včetně železnice, nebo energetické podniky v Sumské oblasti.
Ukrajinské letectvo ráno telegramu sdělilo, že Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 96 drony, z nichž 69 zneškodnila protivzdušná obrana. Dodalo, že eviduje zásahy 27 bezpilotních strojů na sedmi blíže neupřesněných místech. V době hlášení podle něj několik nepřátelských strojů zůstávalo ve vzduchu.
Ukrajina vzdoruje už čtvrtý rok
Ukrajina se brání celoplošné ruské invazi už čtvrtým rokem, součástí bojů jsou i vzdušné útoky, přičemž některá média v posledních dnech informovala, že zintenzivnily údery obou stran na energetiku nepřítele. Rusko se od počátku invaze každý rok s přicházející zimou snaží ochromit ukrajinskou energetickou síť v naději, že naruší morálku obyvatel napadené země a také její vojenskou výrobu. Ukrajina stále častěji cílí své dronové a jiné údery na ruský ropný průmysl. Deklarovaným cílem je přerušit zásobování ruské armády palivem a ztížit Moskvě financování války.
Ruské ministerstvo obrany ráno oznámilo noční sestřelení 40 ukrajinských bezpilotních letounů nad pěti ruskými regiony, anektovaným ukrajinským poloostrovem Krym a Černým mořem. Moskva obvykle neinformuje o celkovém rozsahu ukrajinského vzdušného útoku, ale pouze o sestřelených dronech. Ruský resort obrany nehlásí ani případné škody.