Růst čínské ekonomiky zpomalil na 4,3 procenta, je nejslabší za 3,5 roku

Ekonomika
15. 7. 2026 22:16

Růst čínské ekonomiky zpomalil. Hrubý domácí produkt (HDP) se meziročně zvýšil o 4,3 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí růst činil pět procent, oznámil dnes čínský statistický úřad. Jde o nejslabší růst čínského hospodářství od čtvrtého čtvrtletí 2022, kdy Čína utlumila ekonomiku kvůli pandemii nemoci covid-19.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že čínský HDP se v druhém čtvrtletí meziročně zvýší o 4,5 procenta. Výsledek tak zůstal za jejich očekáváním. Růst ve čtvrtletí také zaostal za celoročním cílem Pekingu, který je v rozmezí 4,5 procenta až pět procent.

Ve srovnání s letošním prvním kvartálem druhá největší ekonomika vzrostla mezi dubnem a koncem června o 0,9 procenta, což je v souladu s očekáváním analytiků.

Čínská ekonomika se stává stále více nevyváženou, poznamenala agentura Reuters. Průmyslová výroba zůstává silná, k čemuž přispívá vývoz související s umělou inteligencí (AI), zatímco spotřeba a investice se potýkají s dlouhodobým propadem na trhu s nemovitostmi a dopady globálního šoku na trhu s energiemi po rapidním nárůstu cen ropy způsobeném americko-izraelským útokem na Írán.

Export v pololetí letošního roku meziročně vzrostl o 17,6 procenta, píše agentura AP. Růst vývozu táhly silná poptávka po čínských elektromobilech a prodej související s AI. Jen v červnu export meziročně vzrostl o 27 procent na 412,39 miliardy dolarů (8,8 bilionu Kč) a zaznamenal nejvýraznější nárůst od roku 2021.

"Politická debata se nyní přesouvá k tomu, jak Peking hodlá zajistit svůj roční cíl růstu. Očekáváme, že představitelé se budou i nadále silně soustředit na podporu domácí poptávky, zejména spotřeby a investic do infrastruktury," uvedl analytik Chao Čou ze společnosti Guotai Haitong Securities.

Autor: ČTKFoto: Depositphotos

Další čtení

ilustrační foto

Tipsport loni zvýšil zisk o 6 procent na 3,6 miliardy Kč, Chance o 17 procent na 765 milionů Kč

Ekonomika
28. 8. 2026
ilustrační foto

Český HDP ve 2. čtvrtletí vzrostl o 1,9 procenta, analytici čekají roční růst pod dvě procenta

Ekonomika
28. 8. 2026

Japonsko za uplynulý měsíc vynaložilo na podporu své měny rekordní částku

Ekonomika
28. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ