Ryba ve čtyřech - První premiéra nové sezony Divadla bez zábradlí

Kultura
23. 10. 2025 09:40
Divadlo Bez zábradlí, hořká komedie Ryba ve čtyřech
Divadlo Bez zábradlí, hořká komedie Ryba ve čtyřech

Hořká komedie Ryba ve čtyřech německých autorů Wolfganga Kohlhaase a Rity Zimmerové, kterou režíruje Viktorie Čermáková, vplouvá na prkna, co znamenají svět. Groteskní příběh, místy s černohumorným pohledem na stáří, osamělost či vztahy založené na závislosti. V hlavních rolích se představí herečky Jana Švandová, Veronika Freimanová a Zuzana Bydžovská. V mužské roli zazáří herec Zdeněk Maryška. Premiéra v Divadle Bez zábradlí 2. listopadu 2025.

Nečekejte třeskutý humor ani litry krve

To zajímavé se mnohdy odehrává uvnitř, v tomto případě na pomezí morálky a společenských konvencí doby. Karolína (Zuzana Bydžovská) po smrti rodičů převzala veškerou zodpovědnost jak za mladší sestry, tak i za rodinný pivovar. Kdo by jí měl za zlé, že je panovačná a přísná. Cecílie (Jana Švandová), prostřední sestra, se nemusí o nic starat – miluje dobré jídlo, přehnaně pečuje o svůj zjev.  Je snad špatné, že si chce naplno užívat života? A benjamínek Klementýna (Veronika Freimanová), která od raných let slyší: „Jsi nejmladší, musíš, nesmíš…“ Máme ji zatratit jenom proto, že je beznadějný snílek a své sny prožívá naplno? A co sluha Rudolf (Zdeněk Maryška), který chce jen získat to, co mu bylo slíbeno a nyní odepřeno? Jak ho odsoudit za to, že chce být konečně pánem svého času a udělá pro to vše?

Sestry se tedy stěhují na letní byt, kde do města na nákup je to sice pět kilometrů, kuchařka nedorazila a sluha ošklivě kašle a v lékárničce je jen jed na krysy, ale to nevadí. Dámy si z toho ale nic nedělají, mají svůj věk a život přeci tak rychle utíká. „Jeden kuje pikle na druhého, nikdo nikomu nevěří, nikdo nikoho nemá opravdu rád a účel světí vskutku každý prostředek. Také vám to něco připomíná? „Nenechali jsme si ujít příležitost podívat se na naší neblahou současnost se sarkasmem, špetkou tajemna, a hlavně s humorem. Zároveň se nám podařilo najít poetický text pro herecké stálice a hvězdy našeho souboru Veroniku Freimanovou a Janu Švagrovou, které se mohou opět po letech setkat na jevišti Divadla Bez zábradlí se Zuzanou Bydžovskou a Zdeňkem Maryškou v parádních a plnokrevných rolích tří sester a jejich sluhy,“ říká Hana Heřmánková, umělecká ředitelka Divadla Bez zábradlí.

Ta si pochvaluje i novou spolupráci na poli režie. „Touto inscenací zahajujeme spolupráci se skvělou režisérkou Viktorií Čermákovou, na niž v této divadelní sezóně Divadla Bez zábradlí čekají ještě další neméně zajímavé úkoly." dodává Heřmánková.

Ryba ve čtyřech je původně rozhlasovou komedií z roku 1968, kterou napsal Wolfgang Kohlhaase, spisovatel, jedem z nejvýznamnějších scénáristů i režisérů německé filmové historie a Rita Zimmerová, scénáristka a herečka. Český divák toto představení může znát z televizního filmu Pavlíny Moskalykové z roku 1987, kde excelovala Květa Fialová, Blanka Bohdanová, Jiřina Bohdalová a Rudolf Hrušínský.

Autor: PR ČLÁNEKarchiv Divadla Bez zábradlí

Další čtení

Svěcení a žehnání zrestaurovaných varhan poutního kostela Navštívení Panny Marie v Bozkově na Semilsku. Vzácný nástroj z poloviny 19. století patří k nejcennějším v litoměřické diecézi, byl ale v havarijním stavu a na jeho opravě se pracovalo od roku 2013. Oprava nástroje stála přes 5,5 milionu korun, téměř polovinu dal Liberecký kraj.

Putování za varhanními skvosty Libereckého kraje nabídne šest koncertů

Kultura
8. 8. 2026

Marek Ztracený na dvouhodinovém koncertu na Letné nabídl většinu svých hitů

Kultura
8. 8. 2026

Marek Ztracený dnes vystoupí na Letné na dosud největším koncertu své kariéry

Kultura
7. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ