Rybníky v ČR mají většinou čistou vodu, v horku se to ale může rychle změnit

Domácí
3. 7. 2025 22:57

Voda ve většině přírodních koupališť v Česku je počátkem prázdnin čistá a lidé, kteří k nim v současných vedrech směřují, se mohou bez obav koupat. Podle hygieniků ale může být kvalita vody během horkých dnů proměnlivá, proto je ji třeba sledovat.

Už nyní hygienici na několika místech koupání nedoporučují, nebo dokonce zakázali. Na Vysočině to kvůli sinicím, k jejichž množení přispívají právě vysoké teploty a sucho, platí pro rybníky Kachlička a Ředkovec a nádrže Sedlice a Pilská. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.

Zákaz koupání pro Kachličku na Havlíčkobrodsku vydali hygienici dnes, u zbývajících tří míst prodloužili zákaz, který vydali před týdnem. Podle hygieniků je voda v nich kvůli sinicím pro koupání nebezpečná, hrozí akutní poškození zdraví. "Toxiny, které sinice produkují, způsobují zdravotní obtíže a mohou vést až k vážnému poškození zdraví. Zvláště obezřetní by měli být citlivé osoby, děti, těhotné ženy, lidé s alergiemi či oslabenou imunitou," uvedl Milan Brychta z krajské hygienické stanice. Nevhodný ke koupání je rybník Medlov na Žďársku.

V sousedním Jihomoravském kraji hygienici zatím nemuseli zakázat koupání na žádném ze sledovaných míst. Horší vodu zjistili jen v jedné z lagun v horní nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku, kde by se po koupání měli alergici, děti nebo těhotné ženy osprchovat pitnou vodou.

Vodu vhodnou ke koupání má většina sledovaných rybníků, nádrží a přehrad i v dalších částech Moravy a ve Slezsku. Její mírně zhoršené vlastnosti zjistili ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel a v Luhačovické přehradě na Zlínsku, ale pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů je tam malá. Podobná situace zůstává v nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku, kde je voda méně průhledná a je přírodně znečištěná.

Na severu Čech je podle webu hygieniků voda nevhodná ke koupání v Lesním koupališti v Liberci, důvodem jsou překročené limity ukazatelů fekálního znečištění. Jeho provozovatel Jan Vondrák ale tvrdí, že to už neplatí. Podle něj za náhlým zhoršením vody byl přívalový déšť, přičemž hygienici odebírali vzorky den po bouřce, kdy byla voda hnědá. "Teď už vypadá čistě a neměl by být problém," řekl dnes ČTK. Očekává, že to potvrdí kontrolní odběr vody z tohoto týdne. Jeho výsledky ještě nemá.

Na třetím stupni hodnocení z pěti je od začátku sezony Máchovo jezero u Doks na Českolipsku, stejně jako v předchozích letech jsou důvodem přemnožené sinice. Riziko zdravotních problémů po koupání v jezeře je u citlivých jedinců, mezi něž patří alergici, těhotné ženy a děti. Osprchovat se doporučují hygienici také po koupání v Dolcích u Trutnova. Proti minulým dnům se pak zhoršila voda v jezerech Chmelař u Úštěku na Litoměřicku a Matylda nedaleko Mostu, je hůř průhledná, případně v nich jsou řasy.

V Plzeňském ani Středočeském kraji hygienici zatím nezjistili větší problémy s vodou na žádném ze sledovaných míst. Podobně čistou vodu mají i přírodní koupaliště v Pardubickém kraji, jen v lokalitě Ústupky na přehradě Seč na Chrudimsku a v rybníku Hluboký na Pardubicku je voda méně průzračná.

Autor: ČTKfoto: ČTK / Heloňa Stanislav

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ