Sezona parních vlaků na Osoblažské úzkokolejce začala stezkou loupežníka

Domácí
7. 6. 2025 19:12
Výjezd prvního parního vlaku v letní sezoně na Osoblažské úzkokolejce, 7. června 2025, Třemešná, Bruntálsko. Zároveň se otevírá nová Hotzenplotzova stezka pro děti.
Výjezd prvního parního vlaku v letní sezoně na Osoblažské úzkokolejce, 7. června 2025, Třemešná, Bruntálsko. Zároveň se otevírá nová Hotzenplotzova stezka pro děti.

Slavnostní jízda za Hotzenplotzovou stezkou dnes zahájila 21. sezonu parních vlaků na Osoblažské úzkokolejce. Už jízdy po trati mezi Třemešnou a Osoblahou na Bruntálsku jsou velkým turistickým lákadlem a nová stezka lemovaná příběhy loupežníka Hotzenplotze má být v Osoblažském výběžku dalším zpestřením pro rodiny s dětmi.

"Pro Moravskoslezský kraj to znamená takové rodinné stříbro nebo zlato, protože už je to jediná funkční úzkokolejná dráha v České republice. Je to atraktivita pro lidi, pro děti, pro všechny," řekl ČTK náměstek moravskoslezského hejtmana Radek Podstawka (ANO).

Úzkokolejná dráha zvaná Osoblažka je technickou památkou. Má atypický rozchod 760 milimetrů a pravidelná osobní doprava na ní je od roku 1898. Trať je zajímavá i svou klikatostí - na 20 kilometrech je 102 oblouků a je na ní i nejmenší oblouk v síti Správy železnic, který má poloměr pouhých 75 metrů.

Parní vlaky na úzkokolejce provozuje obecně prospěšná společnost Slezské zemské dráhy. V červnu a září jezdí o sobotách, v červenci a srpnu i o nedělích. Jinak na trati jezdí běžné vlaky. "Vypravujeme ještě i speciální vlaky zážitkové, jako například Gastrovlak na gastrofestival Ochutnej Osoblažsko nebo Strašidelný vlak do strašidelného zámku ve Slezských Rudolticích," řekl projektový manažer úzkokolejky David Chovančík.

Turistického potenciálu Osoblažky se snaží využít obce, kterými trať vede. Založily obecně prospěšnou společnost Osoblažská úzkorozchodná dráha, která vlastní nádražní budovy podél trati a dělá rozvojové projekty.

"V letošní sezoně rekonstruujeme veřejná prostranství jednotlivých železničních stanic. Kupříkladu nádraží v Osoblaze už je skoro hotové. Budeme rekonstruovat další vozy, stavíme novou železniční budovu v Horních Povelicích. Máme dva projekty s přibližnou hodnotou dva miliony eur, což je přibližně 70 milionů korun. Jsou to rozvojové projekty, které mají Osoblažskou úzkokolejku dále zlepšit pro turisty," řekl Chovančík.

S předfinancováním pomáhá Moravskoslezský kraj. "Kraj přispívá nějakými dotačními prostředky, aby vůbec to tady mohlo fungovat, protože jinak by to asi zaniklo," řekl Podstawka.

Starostka Osoblahy Jana Dohnalová (Nový impuls 2022) řekla, že obec ve výzvě Živel 1 požádala o dotaci na rekonstrukci cesty okolo nádraží. "To se nám podařilo, takže na konci srpna budeme rekonstruovat celou příjezdovou cestu. Jsme moc rádi, že tyhle aktivity probíhají, protože nám to přináší mnoho turistů do naší obce. V návaznosti na to se připravila i Hotzenplotzova stezka, opět ve spolupráci se Slezskými zemskými drahami," řekla.

Chovančík řekl, že loupežník Hotzenplotz je maskotem Osoblažska a jeho jméno je i německým názvem obce Osoblaha. "Během jízdy vlaku si můžou rodiče pro děti zakoupit herní plán a následně putují z Osoblahy do Bohušova. Jsou tam jednotlivá stanoviště, kdy vyplňují tajenku a na konci v Bohušově nebo v Osoblaze, podle toho, kterým směrem se vydají, dostanou za správně vyplněnou tajenku loupežnický dukát," řekl Chovančík.

Stezka je dlouhá pět kilometrů a i s dětmi se podle něj dá zvládnout do dvou a půl hodiny. "Jsou tam příběhy toho loupežníka, co vyváděl, co prováděl, takže je to zajímavé strávení času, než vlak jede zpátky. Přestávka vlaků v Osoblaze je tři hodiny," řekl Chovančík.

Dohnalová uvedla, že obec plánuje do příštího roku opravit koupaliště. "Turisté budou moct přijet parním vlakem do Osoblahy, vykoupat se třeba dvě - tři hodiny na novém krásném koupališti a pak pokračovat zpátky. Takže pořád nabalujeme atraktivity a možnosti a snažíme se rozvíjet," řekla starostka.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Sznapka Petr

Další čtení

Olomouc čeká 12hodinová štafeta na vozíku. Pojedou zdraví i hendikepovaní

Domácí
7. 6. 2025
Exotická zahrada Přibice se otevřela návštěvníkům při akci víkend otevřených zahrad, 7. června 2025, Přibice na Brněnsku.

V zahradě v Přibicích rostou tisíceexotických rostlin. Mají i chutné plody

Domácí
7. 6. 2025
ilustrační foto

Požár v Remeši, jenž nepřežili čtyři lidé, zřejmě způsobila elektrická koloběžka

Domácí
7. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ