Slavná katedrála v Córdobě hořela, hasiči požár po několika hodinách uhasili

Zahraničí
9. 8. 2025 04:38

Katedrálu v jihošpanělské Córdobě, která vznikla původně jako mešita, zachvátil v pátek večer požár. Hasiči ho po několika hodinách uhasili, informovala agentura AFP s odvoláním na córdobského starostu.

Na videích na sociálních sítích bylo vidět, jak z této významné architektonické památky, kterou ročně navštíví dva miliony lidí, šlehají plameny a stoupá dým.

"Památka je zachráněna," oznámil v televizi Cadena starosta José Maria Bellido. Později poděkoval hasičům za rychlý zásah, díky kterému se podařilo zabránit katastrofě. V místě požáru v mešitě-katedrále ale zůstali hasiči i policisté.

AFP píše, že požár se rozhořel v pátek přibližně kolem 21:00 SELČ a vyvolal obavy o osud této perly středověké architektury a oživil vzpomínky na ničivý požár pařížské katedrály Notre Dame. Podle španělských médií se v katedrále nejdříve vznítil úklidový stroj.

Tato stavba známá ve Španělsku jako la Mezquita (mešita) patří k nejvýznamnějším památkám v zemi. Vznikala od 8. století za maurské nadvlády. Když byla Córdoba v roce 1236 dobyta křesťany, byla mešita přestavěna na katedrálu, v níž se zachovalo nádherné sloupoví bývalé muslimské modlitebny.

Autor: ČTKfoto: Madero Cubero / Zuma Press / Profimedia

Další čtení

ilustrační obrázek

Nebezpečný výstup v Alpách: Češka skončila po úderu blesku v nemocnici

Zahraničí
10. 5. 2026

Putin řekl novinářům, že se podle něj konflikt na Ukrajině chýlí ke konci

Zahraničí
9. 5. 2026

Venezuelská prezidentka Rodríguezová oznámila první cestu do Evropy

Zahraničí
9. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ