Slovenská opozice neuspěla s třetím návrhem na schůzi o odvolání ministra vnitra

Zahraničí
10. 12. 2024 11:09

Opoziční strany na Slovensku ani na třetí pokus v řadě neuspěly s návrhem, aby parlament jednal o odvolání ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka. Také nejnovější pokus opozice o vyvolání mimořádné schůze sněmovny v této záležitosti dnes zablokovali vládní poslanci svou opakovanou nepřítomností v jednacím sále. Předsedající schůze Peter Žiga následně oznámil, že pokračovat proto bude řádná schůze parlamentu.

Pro zahájení schůze slovenské sněmovny je potřeba, aby se prostřednictvím hlasovacího zařízení zaregistrovala většina z celkového počtu 150 poslanců, kterou opozice nemá. Vládní poslanci formou obstrukce už minulý týden zablokovali dřívější opoziční návrh na jednání parlamentu o vyslovení nedůvěry ministrovi vnitra. Předtím zase prosadili odložení jiné mimořádné schůze k odvolání Šutaje Eštoka až na únor příštího roku.

Slovenská opozice své návrhy na vyvolání mimořádného jednání parlamentu zdůvodňovala například smírem, který ministerstvo vnitra uzavřelo s českým expremiérem Andrejem Babišem. V dohodě ministerstvo uznalo, že Babiš byl v dokumentech někdejší československé tajné policie StB neoprávněně evidován jako její agent a že s StB vědomě nespolupracoval. Šutaj Eštok by podle opozice měl také nést politickou odpovědnost za nedávnou smrt bezdomovce, za jehož ubití je stíhán policista. Ministr vnitra v reakci uvedl, že stojí za svými výsledky a neustoupí politickým útokům.

Autor: ČTKTASR/Profimedia, František Iván

Další čtení

Dannyho parťáky dopadli. Zloději ukradli v Dubaji diamant za půl miliardy

Zahraničí
18. 8. 2025

Český chlapec zemřel při nehodě, říká pitva. Asi ho srazil vlak

Zahraničí
18. 8. 2025

Svět podle Trumpa: Ukrajina nechá Rusku Krym a nebude v NATO

Zahraničí
18. 8. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ