Slovensko nehodlá na jednání Světové zdravotnické organizace (WHO) podpořit dohodu o společném postupu při řešení pandemií. Odmítavý postoj kabinetu premiéra Roberta Fica vyvolal spory ve vládní koalici a kritiku opozice.
Slovenská akademie věd (SAV) naopak poukázala na výhody dohody a odmítla vyjádření o ztrátě suverenity Slovenska. Uvedená dohoda, k jejímuž uzavření dala podnět pandemie covidu-19, má přispět k záchraně životů prostřednictvím rychlejší a koordinovanější reakce na pandemie, než tomu bylo při šíření koronaviru.
Proti jsou hlavně „Ficovci“ a vládní strana SNS
Proti takzvané pandemické dohodě se na Slovensku postavili zejména sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica a nejmenší vládní strana SNS. "Strana Směr-slovenská sociální demokracie nebude souhlasit s dokumentem, který podkopává suverenitu Slovenské republiky, ignoruje základní práva občanů a vytváří prostor pro nepřehledné a nedemokratické mechanismy," napsal dnes Směr-SD v prohlášení.
Podle Směru-SD návrh dokumentu nezohledňuje zásadní připomínky Slovenska. Strana uvedla, že její pozice vychází ze situace během covidu-19, kdy podle ní nepřiměřená opatření, často prosazovaná pod tlakem mezinárodních organizací, omezovala základní práva a svobody lidí. Během silných vln koronavirové nákazy byl Směr-SD v opozici, strana epidemické restrikce kritizovala a nepodpořila ani očkování proti covidu-19.
Opozice: Nebudou z nás žádní hrdinové
Naopak vládní strana Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) kritizovala rozhodnutí Směru-SD a SNS, aby Slovensko odmítlo v rámci WHO obecný souhlas k pandemické dohodě. Hlas-SD, který ve vládě obsadil také křeslo ministra zdravotnictví, tvrdil, že takový krok neudělá ze Slovenska "hrdiny", ale může mít nepříznivé důsledky při vypuknutí celosvětové pandemie.
Slovenský prezident a bývalý předseda Hlasu-SD Pellegrini podle prohlášení své kanceláře považuje za nezodpovědné dobrovolně si omezit přístup k nejnovějším vědeckým informacích a zamezit možnost spolupráce s vyspělými zeměmi v případě příští pandemie.
"Mrzí mě, že pro pár domácích získaných politických bodů zbytečně riskujeme pověst Slovenska v zahraničí a zavíráme si cestu k lepší ochraně zdraví slovenských občanů," uvedl Pellegrini. Dohodu by podle slovenské vlády měla WHO projednat na světové zdravotnickém shromáždění, které v Ženevě potrvá ode dneška do 27. května.
"Ignorování mnohokrát ověřených vědeckých faktů a postupů, nerespektování logického myšlení, podpora nesmyslných dezinformačních tvrzení a narušení mezinárodní vědecké a odborné spolupráce povede k ohrožení zdraví obyvatel Slovenské republiky," napsala SAV. Dodala, že globální pandemická dohoda zakotvuje suverenitu jednotlivých zemí, respektování lidských práv a nezasahuje do vnitrostátních kompetencí Slovenska.
Vláda hazarduje se životy vlastních občanů a je to ostudou, říká opozice
Opozice uvedla, že vláda hazarduje se zdravím vlastních občanů a její postoj k pandemické dohodě je mezinárodní ostudou pro Slovensko. Podle opozičních politiků kabinet ustupuje konspiracím a vládnímu zmocněnci pro prověření rozhodnutí státu za covidu-19 Peteru Kotlárovi. Ten dlouhodobě vystupuje proti vakcínám, kterými se hromadně očkovalo během koronavirové nákazy.
Kotlár v minulosti tvrdil, že mRNA vakcíny proti covidu-19 mohou u naočkovaných lidí vyvolat rakovinu a měnit lidskou DNA. Naočkované lidi zároveň přirovnal ke geneticky modifikované kukuřici a vyslovil se pro zákaz používání těchto vakcín. Slovenská vláda v dubnu z podnětu Fica, který se Kotlára opakovaně zastal, nechala u SAV analyzovat obsah uvedených očkovacích látek a tyto vakcíny dočasně přestala odebírat. Výsledek analýzy zatím není známý.