Slovenský prezident a ministr obrany nastoupili na výcvik armádních záloh

Zahraničí
10. 7. 2025 23:56

Slovenský prezident Peter Pellegrini (49) a ministr obrany Robert Kaliňák (54) dnes nastoupili na dvoutýdenní dobrovolný výcvik v rámci nového projektu budování armádních záloh. Řekli to novinářům ve vojenském výcvikovém prostoru Turecký vrch nedaleko Bratislavy, kde se pilotní projekt budování národních obranných sil uskuteční. Bývalý slovenský ministr obrany Jaroslav Naď označil zapojení obou politiků do vojenského výcviku za divadlo.

"To není žádný kemp a reality show. Ani já, ani pan ministr nebudeme využívat nějaký speciální přístup. Stávám se vojínem Pellegrinim, který bude respektovat všechny pokyny a velení. Jsem připraven na všechno," řekl Pellegrini, který je jako hlava státu podle ústavy hlavním velitelem ozbrojených sil. Absolvování výcviku považuje za projev vlastenectví a příspěvek k zajištění odolnosti, ochrany a obrany vlasti.

Pellegrini uvedl, že během výcviku nadále bude plně vykonávat úřad prezidenta a během této doby pravděpodobně nebude muset opustit výcvikový prostor. Očekává se, že tam politici v době osobního volna také přijmou návštěvy. Pilotní projekt se koná v době, kdy nejedná slovenský parlament a nejsou ani naplánovány schůze vlády.

Program výcviku počítá s tím, že účastníci budou mít v 05:30 budíček, o půl hodiny později absolvují rozcvičku a během dne také různou formu přípravy včetně té taktické a střelecké. Večerka bude ve 21:30.

Nový projekt budování armádních záloh ocenil náčelník generálního štábu slovenských ozbrojených sil Daniel Zmeko, podle kterého tato záležitost nebyla v zemi dlouhodobě řešena. Podle dřívějších informací má slovenské vojsko jen 170 záložníků.

Exministr obrany Naď považuje nástup hlavy slovenského státu a Kaliňáka na vojenský výcvik za pokrytecké divadlo. "Jak Pellegrini, tak Kaliňák jsou držiteli modré knížky, tedy potvrzení, že nejsou způsobilí vykonávat úlohy na obranu vlasti," napsal v prohlášení Naď. Dodal, že další účastník výcviku, vládní poslanec Richard Glück, zase v minulosti podepsal prohlášení, kterým odmítl bojovat se zbraní v ruce pro případ vyhlášení mimořádné situace v zemi.

Podle slovenského ministerstva obrany se do projektu národních obranných sil může zapojit i držitel takzvané modré knížky, a to po posouzení zdravotní způsobilosti.

Slovenská armáda bude mít na základě nového zákona, který vstoupil v platnost na začátku července, tři typy záložníků. Do operačních záloh se mohou zapojit například bývalí vojáci či absolventi základní vojenské služby, kteří mají nějakou vojenskou specializaci. Pro nováčky jsou určené pohotovostní zálohy a ti, kteří si nejsou jisti zapojením do projektu, mohou trénovat v rámci branných záloh. Záložníci by v budoucnu měli pomáhat nejen v případě vojenského ohrožení země, ale například i při přírodních katastrofách.

Podle Kaliňáka do dalších turnusů výcviku se zatím přihlásilo 240 lidí. Dal najevo, že by uvítal překonání hranice 1000 absolventů. Už do pilotního projektu se zapojilo také několika žen. Náklady na výcvik jednoho záložníka včetně finanční odměny a výstroje ministr obrany vyčíslil na 6000 eur (148.000 korun).

Autor: ČTKfoto: TASR/Profimedia

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ