V Nigérii se zhroutil zlatý důl. Je sto mrtvých, zachránili 15 lidí

Zahraničí
26. 9. 2025 18:56
Aktualizováno: 26. 9. 2025 19:14
ilustrační foto
ilustrační foto

Nejméně 100 lidí ve čtvrtek zahynulo na severovýchodě Nigérie, když se zhroutil zlatý důl. Podle agentury Reuters to tvrdí přeživší a místní.

Zřícení dolu v Zamfaře

Důl s desítkami horníků pod zemí se zhroutil v jižní části nigerijského státu Zamfara ve čtvrtek. Dnes pokračovaly záchranné práce, díky nimž bylo z trosek vyproštěno nejméně 13 těl.

"Máme štěstí, že nás vytáhli živé. Z více než 100 lidí zachránili jen 15 z nás," řekl jeden z horníků.

Zástupce místní asociace horníků incident potvrdil a dodal, že se při pokusu o vyproštění obětí někteří záchranáři udusili. Mluvčí zamfarské policie na žádost agentury o vyjádření zatím nereagoval.

Nelegální těžba a ozbrojené gangy

Nelegální těžba je v Zamfaře běžná. Ozbrojené gangy v tomto státě často kontrolují zlaté žíly, což vede k násilí a smrtelným nehodám.

Autor: ČTK, Jan KrumpholcFoto: Depositphotos

Další čtení

Kyjev, ilustrační foto

Čtyři roky války na Ukrajině. Ruská operace selhala a svět podporuje Ukrajinu

Zahraničí
24. 2. 2026
ilustrační foto

Trojice mužů ve Varšavě vraždila seniorky. Zabili jich šest a oloupili je

Zahraničí
24. 2. 2026
Vladimir Putin

Putin k výročí „třídenní vojenské operace“: Oni nechtějí mír, chtějí nás zničit

Zahraničí
24. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ