Sněmovna zahájila další pokus o schválení růstu poplatků pro televizi a rozhlas

Domácí
12. 2. 2025 10:03

Sněmovna zahájila další pokus o schválení sporné vládní novely o zvyšování poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas, kterému znovu brání opozice obstrukčními projevy. Koalice kvůli schvalování novely svolala mimořádnou schůzi, poslanci se ale zatím nedostali ani ke schvalování jejího programu. Svého přednostního řečnického práva se opět rozhodli využít opoziční předáci v čele s předsedou ANO Andrejem Babišem.

"Co tady projednáváme, je sprostá korupce České televize touhle vládou," prohlásil šéf ANO. Pokud se ANO vrátí do vlády, jako jeden z prvních zákonů podle Babiše prosadí spojení České televize a Českého rozhlasu a úspory. "Česká televize a Český rozhlas jsou nenasytní, stále chtějí víc a víc," obvinil Babiš obě veřejnoprávní média.

Předseda ANO sice ve svém projevu slíbil, že jeho cílem "není dneska zdržovat,", přesto podobně jako při předchozích projevech svou kritiku rozšířil na vládu, koalici i fungování Evropské unie. Pochvalně se naopak vyjadřoval o krocích amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Trump jede jako motorová pila a Evropa čumí a stále řeší Ukrajinu," uvedl mimo jiné.

Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob v úvodu jednání poznamenal, že podle informací od zástupců opozice měl před schválením programu mimořádné schůze vystoupit za ANO stručně Babiš a za SPD nikdo. Do debaty se ovšem přihlásili předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, její protějšek z SPD Radim Fiala, předseda tohoto hnutí Tomio Okamura i předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.

Vládní novela má kvůli inflaci zvýšit poplatek pro Českou televizi (ČT) o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas (ČRo) o deset korun na 55 korun za měsíc. Poplatek se má nově vztahovat na zařízení schopná přijímat vysílání prostřednictvím internetu, nejen na televizní a na rozhlasové přijímače. Zachován ale bude princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů. Zákony může Sněmovna schvalovat jen o středách a pátcích vždy mezi 09:00 a 14:00.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Říhová Michaela

Další čtení

Dobový popisek k fotografii ČTK z roku 1984: Na polích JZD Jaslo Blučina na Brněnsku pracuje nyní jedna z posádek brněnského závodu 05-Slovairu, která má se zemědělským letounem Z-37 Čmelák rozmetat hnojivo na celkové rozloze 1200 hektarů. Při dobrém počasí přihnojí denně až 350 ha ozimé pšenice, což značně přispěje k urychlení jarních prací a dodržení agrochemických lhůt. Mechanik Michal Zpěvák připravuje nádrž k čerpání pohonných hmot.

Pamatujete „Čmeláka“? Kdysi s ním létal Štefan, teď sestřeluje ruské drony

Domácí
Aktualizováno: 18. 8. 2025 14:37
ilustrační foto

Jízdenky v Praze podraží. I pro lidi ze středních Čech. Prosadil to radní za ODS

Domácí
18. 8. 2025
ilustrační foto

Příšerné mučení. Policie našla svázaného a týraného psa

Domácí
18. 8. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ