Situace na řekách na severovýchodě Česka byla přes noc a brzo ráno klidná, na žádné stanici okolo 07:00 neplatil podle webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ani nejnižší povodňový stupeň. Zatím pršelo méně, než se čekalo. Meteorologové tak zřejmě zmírní výstrahu na povodně, i když vydatné srážky čekají na Moravě a ve Slezsku ještě i dnes, řekl ráno ČTK pracovník ČHMÚ Marjan Sandev.
Nejvíc do dnešního rána napršelo na Lysé hoře v Beskydech, okolo 50 milimetrů, dalších asi 50 milimetrů srážek tam pravděpodobně spadne ještě dnes, uvedl Sandev. Mírnější, než předvídaly prognózy, byly zatím deště v Jeseníkách, zhruba 40 milimetrů, tedy litrů na metr čtvereční.
"Tyto srážky zatím nemají povodňovou odezvu, což znamená, že dosud neregistrujeme žádné povodňové stupně. Na východě během dneška naprší do 25 milimetrů, v Beskydech kolem 40 milimetrů," uvedl ráno ČHMÚ na facebooku. Velká oblačnost a deštivé počasí vydrží v Česku minimálně do konce týdne, odpolední teploty nepřekročí 25 stupňů. Na Českomoravské vrchovině a na východě země, kde bude pršet, bude dnes nanejvýš 16 stupňů Celsia.
Meteorologové v úterý upozornili na to, že řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky mohou kvůli trvalým a velmi vydatným až extrémním srážkám vystoupat na první či druhý povodňový stupeň. Uvedli, že v povodí Olše by mohly zejména menší toky překročit i třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň.
Pro slezské regiony Český Těšín, Jablunkov, Třinec proto zatím platí povodňové ohrožení, v několika dalších oblastech Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje mírnější povodňová pohotovost nebo bdělost.
Kvůli očekávaným intenzivním dešťům se v úterý ráno sešla z preventivních důvodů Ústřední povodňové komise. V oblastech, pro které platí výstraha na vydatný déšť a povodně, byli v pohotovosti vodohospodáři, příslušníci integrovaného záchranného systému či místní povodňové komise.