Stále větší roli při výuce medicíny hrají simulace za pomoci moderních přístrojů, v reálu se s krizovými situacemi studenti setkávají méně. Jednak k nim v nemocnicích dochází méně často, jednak je studentů čím dál tím víc. Dnes to řekl přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. lékařské fakulty (LF) Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal. V areálu pražské motolské nemocnice dnes začala stavba nové budovy za miliardu korun, ve které bude mít lékařská fakulta 15 nových místností pro simulační výuku.
Klesá i ochota pacientů být součástí výuky, uvedl Vymazal. Měli by si podle něj ale uvědomovat, že vedle léčby je výuka důležitou funkcí fakultních nemocnic. Navíc je kritických stavů, které by měli studenti zažít, obecně méně. "Díky většímu vzdělání a erudici, lepším přístrojům a větší bezpečnosti je kritických stavů v průběhu hospitalizace méně. Počet mediků a sester, kteří na ně musí být proškolení, ale narůstá, takže je to v nepoměru," dodal.
Simulační medicína podle něj umožňuje trénovat na širokou škálu různých zdravotních stavů. Učí studenty adekvátně reagovat, pracovat v týmu a zbavit se stresu. Zároveň při vyhodnocení sami sebe vidí a slyší, protože se výuka nahrává. Podle loňských odhadů zástupců 1. LF UK se počet hodin simulační výuky zvýšil za necelých deset let téměř pětinásobně.
"V současné době je legislativa taková, že výuka na pacientech je velmi omezená z etických a právních důvodů. Takže jediná možnost, jak si osahat klinickou situaci, je využít k tomu něco, co se klinice velmi blíží, a to jsou právě simulátory nebo trenažéry," doplnil.
Moderní přístroje, například realistické figuríny pacientů, stojí podle něj i tři miliony korun. Stavba, která s prostory pro tento typ výuky počítá, vyjde na miliardu korun, dotaci 600 milionů na stavbu přidělilo podle proděkana pro rozvoj 2. LF UK Pavla Koláře ministerstvo školství. Dalších 150 milionů korun přidala fakulta, část univerzita a část půjde ze soukromých zdrojů.
V sousedství budovy fakulty vzniká od roku 2023 nemocniční simulační centrum, které je financované z evropských fondů, konkrétně z Národního fondu obnovy. Stát má podle dřívějších informací asi 900 milionů korun.
Dosud podle Koláře fakulta měla prostory pronajaté od nemocnice, byť zrekonstruované. Nový objekt Kampus Motol bude mít 21 poslucháren a učeben, 18 laboratoří s kancelářemi, 15 simulačních místností a šest místností pro následné vyhodnocování simulační výuky. K dispozici bude také přes 350 metrů čtverečních pro knihovnu, bistro a studovnu. Nové zázemí najde v budově, která má být dokončená za dva roky, i děkanát.
V Česku je osm lékařských fakult spadajících pod čtyři univerzity. Kromě Brna, Ostravy a Olomouce spadá pět pod Univerzitu Karlovu, tři sídlí v Praze a po jedné v Hradci Králové a Plzni. Nový pavilon výukového centra bude vedle sídla děkanátu v areálu sousedícím s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady stavět také 3. LF UK.
V Motole se staví kromě nového kampusu a simulačního centra také Motolské onkologické centrum. Právě veřejné zakázky na jeho výstavbu jsou součástí kauzy, v níž bylo obviněno 18 lidí. Čelí obvinění za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU. Hlavním podezřelým hrozí až 12 let vězení.