Stavba jihovýchodního úseku Pražského okruhu začne v pondělí 16. prosince

Ekonomika
3. 12. 2024 22:44

Stavba jihovýchodní části Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1 začne v pondělí 16. prosince. Na sociální síti X o tom dnes informoval generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Stavba vyjde na 9,76 miliardy korun bez DPH a pro státní podnik ji uskuteční sdružení firem Eurovia CZ, Stavby mostů, Porr a Porr Bau. Plánované zprovoznění je v roce 2027.

Web Hospodářských novin dnes napsal, že vypršel termín pro odvolání proti stavebnímu povolení. Jelikož žádné námitky nedorazily, dlouho očekávanému zahájení stavby nic nebrání.

Součástí nového úseku mezi Běchovicemi a dálnicí D1 označovaného jako 511 bude dvojice tunelů a čtyři mimoúrovňové křižovatky. Vnější okruh kolem Prahy má po dokončení měřit asi 83 kilometrů, v současnosti je v provozu zhruba polovina. Kromě části na jihovýchodě metropole schází ještě severní úseky mezi Březiněvsí a Satalicemi a mezi Ruzyní a Březiněvsí.

Na konci května začal v místech připravovaného úseku 511 archeologický výzkum, stavební firmy pak ŘSD vybralo v polovině listopadu. Úsek propojí D1 a D11, což má odklonit z metropole kamionovou dopravu, která nyní jezdí přes Jižní spojku, Spořilov nebo Štěrboholskou radiálu. Pomoci má i řidičům osobních aut v bezprostředním okolí metropole, kde se tvoří kolony.

Stavba Pražského okruhu je rozdělená do 11 úseků, zprovozněných je zatím sedm. První úsek se otevřel v roce 1983. Naposledy se okruh řidičům rozšířil v roce 2010, kdy byl zprovozněn úsek od D1 k D5.

Autor: ČTKFOTO: ČTK / Peřina Luděk

Další čtení

Palác Broadway se prodal za 878 milionů Kč, je to nejvýnosnější prodej ÚZSVM

Ekonomika
16. 10. 2025

Britská pošta dostala od regulátora Ofcom rekordní pokutu 21 milionů liber

Ekonomika
15. 10. 2025

MMF výrazně zlepšil odhad růstu české ekonomiky na letošní i příští rok

Ekonomika
14. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ