Téměř 300 milionům lidí ve světě hrozí smrt hlady, uvádí zpráva

Zahraničí
17. 5. 2025 21:40
ilustrační foto
ilustrační foto

Téměř 300 milionům lidí ve světě hrozí smrt hlady, uvádí nejnovější analýza Global Report on Food Crises (GRFC). Akutní nedostatek jídla podle ní roste alarmujícím tempem. Důvodem jsou eskalující konflikty a škrty v humanitární pomoci společně s klimatickými a ekonomickými otřesy, které jen loni do chronického nedostatku potravin uvrhly dalších 13,7 milionu lidí.

Počet lidí čelících nedostatku jídla roste už šest let po sobě, uvádí zpráva. Číslo představuje téměř čtvrtinu (22,6 procenta) populace 53 zemí, na které se analytici zaměřili.

"Akutní nedostatek potravin prohlubují sílící konflikty, rostoucí geopolitické napětí, globální ekonomická nejistota a rozsáhlé škrty v pomoci," uvádí zpráva.

Počet lidí, kteří se potýkají s chronickým nedostatkem jídla podle klasifikace OSN, se loni více než zdvojnásobil. Více než 95 procent z nich žije v Pásmu Gazy či Súdánu. Významný počet lidí trpící podobným nedostatkem potravin žije ale i na Haiti, v Mali a v Jižním Súdánu.

V Súdánu byl kvůli zhoršující se občanské válce oficiálně vyhlášen hladomor s tím, že akutní potravinové nejistotě čelí v zemi více než 24 milionů lidí. Podmínky se zhoršily také v Gaze. Experti loni uvedli, že co se týče potravin, polovina tamních obyvatel nejspíš spadne do té nejhorší kategorie.

"Po uzavření všech přechodů do Pásma Gazy na začátku března a po zhroucení dvouměsíčního příměří byl přístup k potravinám značně omezen," píše se dále ve zprávě.

V pondělí OSN uvedla, že v důsledku pokračující izraelské blokády humanitární pomoci je v Gaze kriticky ohroženo hladomorem přibližně 2,1 milionu Palestinců.

Analytici zjistili, že potravinová nejistota, která je z velké části způsobená konflikty, se zhoršuje v 19 zemích, například v Barmě, Nigérii a Kongu.

Tuto nejistotu podle nich ještě prohlubuje klimatická krize spolu s očekávaným zhoršením sucha v některých částech Etiopie, Keni a Somálska a také v Afghánistánu a Pákistánu.

Náhlé ukončení poskytování humanitární pomoci v letošním roce, zejména ze strany USA a její agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID), také znemožňuje výživu více než 14 milionů dětí v Súdánu, Jemenu a Haiti. Ty jsou nyní ohroženy těžkou podvýživou a smrtí.

Problémy v oblasti výživy trpěla už předtím téměř polovina z 53 zkoumaných zemí.

Autor: ČTKFoto: Pexels

Další čtení

ilustrační foto

Trump oznámil, že bude v pondělí mluvit s Putinem o zastavení války na Ukrajině

Zahraničí
17. 5. 2025
ilustrační foto

Carlsenova partie proti 140.000 šachistů směřuje k remíze

Zahraničí
17. 5. 2025

Kritizovaný Trump: Springsteen je netalentovaný seschlý rocker

Zahraničí
16. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ