Těžba v lomu Bílina skončí dříve. Bude to konec uhlí v Česku

Domácí
12. 5. 2025 12:21
Hnědouhelný důl Bílina, 10. května 2025, Teplicko.  Po jednání ministerstva životního prostředí se společností ČEZ by mohla být těžba na Dolech Bílina ukončena v roce 2033 namísto původního záměru do roku 2035, řekl  ministr Petr Hladík (KDU-ČSL).
Hnědouhelný důl Bílina, 10. května 2025, Teplicko. Po jednání ministerstva životního prostředí se společností ČEZ by mohla být těžba na Dolech Bílina ukončena v roce 2033 namísto původního záměru do roku 2035, řekl ministr Petr Hladík (KDU-ČSL).

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl dnes novinářům v Praze ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.

Dřívější ukončení těžby na Bílině dlouhodobě prosazovaly ekologické organizace. Požadavek zazněl i v rámci připomínek k procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), ve kterém záměr společnosti Severočeské doly, jenž je dceřinou společností ČEZ, pokračovat v těžbě do roku 2035 získal v červenci 2019 souhlasné stanovisko MŽP. Proti tomuto rozhodnutí ale bylo podáno několik odvolání.

Český báňský úřad se obrátil na ministerstvo s žádostí o přezkum rozhodnutí EIA, ze kterého vyplynulo, že je věcně správné. V uplynulých měsících proto Hladík vedl jednání se zástupci těžební společnosti a dalšími aktéry. Výsledkem je rozhodnutí o zkrácení těžby o dva roky.

"Naším cílem bylo najít řešení, které bude právně čisté, ale zároveň naplní slib v oblasti útlumu uhlí, ke kterému jsme se jako vláda zavázali," uvedl Hladík. Dodal, že jde o rozhodnutí, které je důležitým krokem k transformaci české energetiky a zároveň dokladem, že i komplikované situace je možné konstruktivně řešit.

Podíl uhelných zdrojů podle Beneše v současné době tvoří 40 procent energetického mixu ČR a po roce 2030 se bude snižovat na nutné minimum. "Tento pokles se bude uskutečňovat ruku v ruce s náběhem nízkoemisních alternativ, zejména obnovitelných zdrojů a v přechodném období také moderních plynových kapacit, v dlouhodobějším horizontů nových jaderných bloků," řekl.

Generální ředitel Severočeských dolů Ivo Pěgřímek uvedl, že společnost ve svém vyjádření adresovanému Českému báňskému úřadu projevila zájem na právní jistotě a bezrozpornosti budoucího rozhodnutí o ukončení těžby do konce roku 2033. O zkrácení těžby rozhoduje Český báňský úřad, jehož předseda Martin Štemberka řekl, že při svém rozhodování úřad musí k žádosti o zkrácení těžby přihlédnout.

Dřívější ukončení těžby vítá ekologická organizace Greenpeace, která se proti dřívějšímu rozhodnutí o prodloužení těžby odvolala. "Původně jsme usilovali o to, aby ta těžba nebyla vůbec prodloužena a skončila v roce 2030, ale i tak vítáme rozhodnutí, které prodloužení zkrátilo o dva roky," uvedl vedoucí energetické kampaně organizace Greenpeace ČR Jaroslav Bican. Nyní bude potřeba podle něj začít řešit konkrétní plán rekultivace a budoucnost území.

Společnost Severočeské doly ze skupiny ČEZ dobývá uhlí na dvou místech - Doly Nástup Tušimice mezi Chomutovem a Kadaní a Doly Bílina západně od Bíliny na hranicích okresů Most a Teplice. Těžba v Tušimicích by měla skončit v roce 2029.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Hájek Ondřej

Další čtení

ilustrační foto

Kolem silnic jsou tisíce nelegálních billboardů. Občas i kradou elektřinu

Domácí
12. 5. 2025
Sídlo TV Barrandov

Do TV Barrandov dá peníze zahraniční investor. Cílem je dvojnásobná sledovanost

Domácí
12. 5. 2025
Filmové klapky ve Zlíně

To jste možná ještě neviděli. Zlín pořádá „Salon filmových klapek“

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ