Trump zase čaruje s cly. Celému světu je zvedl z 10 na 15 procent

Ekonomika
21. 2. 2026 18:30
Aktualizováno: 21. 2. 2026 19:21
ilustrační foto
ilustrační foto

Americký prezident Donald Trump uvedl, že s okamžitou platností zvyšuje své nové clo na dovoz do Spojených států ze všech zemí z deseti na 15 procent.

Nejvyšší soud USA v pátek označil za nezákonná plošná globální cla, která Trump v minulosti uvalil na základě zákona o mezinárodních mimořádných hospodářských pravomocích (IEEPA) z roku 1977.

Trump verdikt označil za ostudný a oznámil, že zavádí nová desetiprocentní globální cla podle článku 122 amerického obchodního zákona. Opatření mělo vstoupit v platnost v úterý.

Bez náhrady jste nás okrádali, vzkázal Trump světu

"Jako prezident Spojených států amerických s okamžitou platností zvyšuji celosvětové clo ve výši deset procent pro země, z nichž mnohé po desetiletí bez náhrady 'okrádaly' USA (dokud jsem nepřišel já!), na plně povolenou a právně prověřenou úroveň 15 procent," napsal Trump v příspěvku na Truth Social.

Podle článku 122 obchodního zákona z roku 1974 může prezident zavádět nová cla ve výši až 15 procent s maximální délkou platnosti 150 dní. Případné prodloužení musí schválit Kongres. Trump dnes uvedl, že během tohoto období bude jeho administrativa pracovat na zavedení nových a "právně přípustných" cel.

Nejvyšší soud v pátek rozhodl, že Trump překročil své pravomoci, neboť při zavedení plošných cel na základě zákona, který se vztahuje na mimořádné situace, potřeboval souhlas Kongresu.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: PxHere

Další čtení

konference o superpočítačích ISC v Hamburku

Nejvýkonnější počítač mají poprvé od roku 2017 v Číně, americký je druhý

Ekonomika
24. 6. 2026

Valná hromada Tatry schválila úvěr od firmy jejího spolumajitele Strnada

Ekonomika
23. 6. 2026

ČEZ založil novou dceřinou firmu ČEZ Energy, do níž vloží nevýrobní část skupiny

Ekonomika
23. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ