Unikátní projekt: Školáci mapovali nebezpečí cestou do školy

Domácí
4. 9. 2025 16:37
ilustrační foto
ilustrační foto

Více než 500 rizikových míst, které jsou hrozbou při cestě do školy, vytipovali v rozsáhlém výzkumu žáci olomouckých základních škol. Ukázal to výzkum odborníků z Univerzity Palackého (UP), kteří zkoumali vliv prostředí na pohybové chování dětí. Projekt zároveň odhalil, že se školáci málo hýbou a průměrně nesplňují doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro každodenní fyzickou aktivitu, informovali zástupci univerzity.

Do projektu, na němž univerzita spolupracovala s olomouckým magistrátem, se zapojilo přes tisíc žáků. Ti do interaktivní mapy zapisovali svou trasu do školy a vyznačovali místa, která považují za nebezpečná. Mezi 540 body byly například nepřehledné nebo chybějící přechody, úseky s rychlou jízdou aut či lokality, kde se děti necítí bezpečně kvůli obtěžování.

Projekt ve spolupráci s Kanceláří architekta města Olomouce navázal na dřívější šetření Bezpečná cesta do školy, která se v Olomouci uskutečnila v letech 2019 a 2021. "Nyní se nám podařilo získat data od 1050 dětí napříč ročníky základních škol. Podněty, které školáci zaznamenali do mapy, se následně v kanceláři zabývali a posoudili je z hlediska jejich řešení. Některé jsou již vyřešené, další byly předány kompetentním pracovištím. Jen čtyři procenta postřehů školáků byla označena za neřešitelná," uvedl hlavní řešitel výzkumu Michal Vorlíček z Institutu aktivního životního stylu Fakulty tělesné kultury UP.

Školáci jsou s pohybem na štíru. Tedy skoro tak na čtýru

Součástí šetření bylo také týdenní sledování pohybové aktivity u zhruba 200 žáků osmých tříd pomocí monitorovacího zařízení ActiveGraph. Ukázalo se, že průměrný osmák má denně necelých 45 minut středně až vysoce intenzivního pohybu, zatímco WHO doporučuje 60 minut. Naopak v délce spánku dosahují žáci doporučovaných osmi hodin.

O výsledcích měření i místech zaznamenaných v mapách či pocitu bezpečí v okolí školy diskutovali řešitelé s žáky a učiteli na zapojených školách. "Na nich školáci a školačky sami přicházeli s nápady, co by mohli u sebe změnit, aby měli pohybu více, například vystoupit z tramvaje o zastávku dříve a podobně," dodal Vorlíček.

Výzkum je součástí tříletého Juniorského grantu Univerzity Palackého. Na projektu se kromě odborníků z Fakulty tělesné kultury podílejí i specialisté z katedry geoinformatiky a psychologie. Výsledky byly již prezentovány na mezinárodní konferenci v Aucklandu na Novém Zélandu a postupně vycházejí v odborných časopisech. Podle Vorlíčka jde o příklad dobré praxe spolupráce mezi městem, univerzitou a školami, který je v Česku zatím spíše výjimečný.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Depositphotos

Další čtení

Sněmovna schválila přerozdělení 7,9 miliardy Kč mezi zdravotními pojišťovnami

Domácí
25. 3. 2026

Žena zadržená na Slovensku kvůli požáru v Pardubicích je dle policie Američanka

Domácí
25. 3. 2026
Hasiči u Trutnova zasahují u požáru lesa. Zásah komplikuje silný vítr. Na místě je osm jednotek, byl vyhlášen druhý ze čtyř stupňů požárního poplachu.

Na okraji Trutnova hořel les, příčinou požáru byla nedbalost při pálení klestí

Domácí
25. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ